Smartlabs Cup 10. ročník

10. ročník Smartlabs Cupu je za námi, ale já na něj určitě nějakou dobu nezapomenu. Jubilejní desítka se pořadatelům povedla a celá soutěž byla lepší a větší, než kdy před tím. Smartlabs Cup se pro letošní rok a nejspíše i další ročníky přesunul z líšeňského Dělňáku do centra Brna. Místem konání bylo letos KC Babylon na Kounicově ulici. Závody se konaly 5. listopadu 2017, a byly tak druhou soutěží letošní sezóny kondičáků. Ten první závod se uskutečnil o den dříve v Hlinsku. Přípravu do Brna dělalo přes 170 závodníků ve věku od 7 let do 43 let. Letos nově i juniorští závodníci a závodnice v men's physique a bikini fitness. Účast byla mezinárodní, protože v Brně závodilo také 15 soutěžících ze Slovenska.
 
Celá soutěž začala fitness dětí, kategorií 2 chlapců a dvěma kategoriemi děvčat, ve kterých jich závodilo dohromady 18. KC Babylon praskalo ve švech, protože tyhle děti, jako vždy, měli podporu svých maminek, babiček, tetiček a dalších členů rodiny. Mě nejvíce zaujaly sestavy jediných dvou chlapců v soutěži. Peter Mika použil ve své sestavě oblek Batmana a vítěz kategorie Michal Müllner se oblékl do tradičního kroje.

 


 
Z mého pohledu největší úroveň na celé soutěži měli závodníci v men's physique. Tato kategorie sice není oblíbenou kategorií pro každého, ale pokud máme hodnotit kvalitu závodníků a jejich úroveň, tak soutěž v Brně nabídla účast závodníků, kteří se mohou v klidu nachystat na jarní mistrovské soutěže a zabojovat o finálová, ne-li pódiová, umístění. TOP 3 až TOP 5 v každé kategorii vypadali perfektně. Dostatečné osvalení pro kategorii mens physique, perfektní připravenost a především pózování, kterým uměli prezentovat svou postavu přesně tak, jak je v pravidlech. Dominik Kytlica, Dominik Suchánek, Pavel Januš a Tomáš Mráz jsou závodníky, kteří asi úplně nejvíc naplňují to, jak má vypadat amatérský physique závodník.


Kategorie bodyfitness zažívá v posledních letech útlum, pokud jde o kvalitu závodnic. Kde jsou ty časy, kdy se na českých soutěžích objevovala jména jako Černáková nebo Černovská. Současná situace je taková, že každá mladá holka se raději připraví do bikin, do kterých udělá formu, která se hodí spíše na soutěž bodyfitnessek. A v bodyfitness soutěží ženy, které si nerozvrhnou přípravu takovým způsobem, aby stihly dietu dojet do konce, a závodí tak z formy. Na kondičních soutěžích to vidíme mnohem častěji, než na pohárovkách, nebo mistrovských soutěžích, to je jasné, počítá se s tím a je hezké, že si to ty závodnice chodí vyzkoušet. Kategorie bodyfitness byla v Brně kategorií, kde mě nikdo neoslovil a celkem jsem litoval toho, že si ji nevyzkoušela nějaká vyrýsovaná bikinka. Bylo by zajímavé sledovat, jak by se k tomu postavili rozhodčí.
 


To, co neměly bodyfitnessky, to ukázaly bikinky. Nominace bikini fitness na soutěži v Brně plně odpovídala tomu, co bych očekával na kondiční soutěži. Některé závodnice to s formou přehnaly, například Markéta Pítrová, která už ví, že v budoucnu nemusí dietovat tak přísně, protože umí udělat lepší formu, než kategorie vyžaduje. Jiné závodnice formu jen těsně nestihly, což mohou napravit na dalších kondičních soutěžích, které budou v ČR ještě další dva týdny, nebo v příštím roce už na jaře, i když třeba bez ambic s účastí na MČR. Zaujalo mě rozhodování rozhodčích, se kterými jsem v rozhodování napříč všemi kategoriemi bikini fitness nesouhlasil. Nejvíce mi vadilo to, že typově naprosto odlišné závodnice (má vs. nemá svaly, je předietovaná vs. nestihla formu, umí skvěle pózovat vs. prezentace vázne) se mohly vedle sebe umístit v TOP 3. Tak by to být podle mě nemělo, protože holky pak vlastně vůbec neví, co rozhodčí chtějí, co hodnotí a jak mají holky vypadat příště.
 
A nakonec kulturistika. Ne tak našlapaná, co do vyrovnanosti, jako men's physique, ale kvalitou moc  dobrá nominace. Obzvláště pak na kondiční soutěži. Kluci byli ve formě, měli na sobě dost svalů, předváděli dopředu hezky promyšlené sestavy a na prknech se utkali závodníci, kteří si vůbec nebyli podobní. Začnu vítězem, absolutním vítězem, kterým se stal Karel Benda. Karel je nesmírně zajímavým typem kulturisty. Bylo na něm vidět, že ho baví závodit. Užíval si to. Byl ve vynikající formě, měl na sobě celkem dost svalů, jeho postava neměla žádné defekty a on si při pózování mohl dovolit ukazovat své silné stránky na plno. Pózování nebylo z nejlepších, ale bylo originální. Nešlo si Radka nevšimnout. Na soutěži byl nejlepší, zásluhou vybojoval absolutní prvenství a moc doufám, že si celou soutěž užil. Pro mě byl nejvýraznějším závodníkem Smartlabs Cupu. Z juniorů zaujal nejvíce vítěz Ondřej Januš. Ročník 1999 a taková forma? Moc pěkné! Ondra, pokud ho kulturistika baví a vydrží při ní, toho má hodně před sebou. Raději ho nebudu k nikomu veřejně přirovnávat, abych na něj nevytvářel tlak, ale potenciál je tam slušný. Dominik Pospíšil, stále ještě junior, byl pro mě osobně druhým nejlepším kulturistou v Brně. Dost možná nejlépe připravené nohy ať už jde o velikost, připravenost, separaci, tak i umění pózovat. Neuvěřitelné úzký pas v kombinaci se širokými rameny a dobrými zádovými postoji? Dominik se prezentoval výborně. Posledním, koho bych rád zmínil, je Miloslav Král. Potencionální vítěz celé soutěže, který však nedotáhl formu a při pózování vypadal, jako by ho to vůbec nebavilo. Opak absolutního vítěze Karla Bendy. Pokud by Miroslav dokázal dotáhnout formu na další kondiční závody, tak právě on může vyhrávat absolutku. Tvarově na tom byl v Brně ze všech závodníků dost možná nejlépe.

 

Smartlabs Cup je soutěží, která mívá každým rokem nějakou zajímavou exhibičku. Letos byly hned dvě. Milan Šádek má sice měsíc po Kuwait Pro, což je soutěž, kterou zakončil svou sezónu a kariéru závodníka do 212 liber, ale stále si drží formu a při svých 104kg vypadá fantasticky. Asi 8 měsíců před svým návratem na soutěží prkna, který Milan plánuje někdy na konec jara už v kategorii Open, tak měli fandové možnost sledovat kulturistu, který závodil před 8 týdny v Las Vegas na Olympii, na vlastní oči i v Brně. Milanovo exhibiční vystoupení trvalo asi 4 minuty a během toho stačil ukázat všechny pózy jak na stage, tak i mezi diváky, kterým tak daroval obrovský zážitek. Po Milanovi pak přišel na řadu i Jakub Šubrt, kterého sponzoruje právě Smartlabs. Kuba je stále v objemové přípravě, protože dieta mu začne až někdy kolem začátku roku. I tak se však ukázal divákům v Brně, kteří ocenili jeho vystoupení, stejně jako to Milanovo, obrovským potleskem.

 


 
Závody v Brně nabídli kromě soutěže samotné a dvou exhibičních vystoupení možnost potkat se s dalšími osobnostmi naší scény fitness a kulturistiky. V zákulisí soutěže se pohybovali úspěšní závodníci jako Adéla Storzerová, Tomáš Vykydal, Vladimír Částka nebo Radek Málek, se kterými, ale i dalšími lidmi, můžete vidět rozhovor ve videoreportáži Jakuba Zajíčka, která vyjde v nejbližší době. Ředitelem soutěže v Brně byl Pavel Kantořík. Závodníky měli na starosti Miroslav Švehla a Pavel Župka.

 

 

 

Moderování soutěže Smartlabs Cup se perfektně zhostil Lukáš Roubík. Lukášovým nejlepším momentem byl rozhovor na stagi s Milanem Šádkem, se kterým jsou velicí dlouholetí kamarádi. Rozhovor, ve kterém zmínil i to, že Milana v minulosti porazil, se mu moc povedl. Součástí akce byl i stánek Smartlabs, který na soutěži představil svůj nový a vůbec první předtréninkáč – Furious CLOWN. Příští rok tedy na Smartlabs Cupu znovu na viděnou.

Kompletní výsledky naleznete na stránkách SKFČR: http://www.skfcr.cz/index.php?clanek=1735

Děkujeme Lukáši Tkladlecovi za galerii!