Jiří Gasior - rozhovor
Jirko, představ se prosím na začátek rozhovoru lidem, kteří kliknou na tento rozhovor.
Jmenuji se Jiří Gasior, věnuji se vzpírání, kde závodím za SKV BONATRANS Bohumín a věnuji se mu už asi 15 let. Jsem také členem české reprezentace a trénuji v Praze na Olympu.
Jak ses dostal ke vzpírání?
Ke vzpírání mě přivedl můj otec, protože kdysi vzpíral jak on, tak i mamka. Řekl jsem si, že to zkusím také a chytlo mě to hned od začátku. Hned jak jsem chytl činku do ruky, tak jsem věděl, že to bude ono.
Jak dlouho ti trvalo stát se lepším, než jsou tvoji vrstevníci?
Začal jsem v roce 2001 a v roce 2007 jsem již závodil na MS v Praze, takže to trvalo asi takhle dlouho.
Kdy jsi se dostal do reprezentace a získal tak pozici, jakou máš nyní? A co to pro tebe znamená?
Do reprezentace jsem se dostal hned po maturitě, takže v roce 2011. Byl to jeden z mých prvních cílů a ten se mi splnil. V té době jsem ani nijak zvlášť nemyslel na vysokou školu, a proto jsem se na ni ani nesnažil dostat, chtěl jsem stát reprezentantem a šel si za tím. Teď jsem členem české reprezentace již šestým rokem a je to super. Nemohu si stěžovat. Podmínky jsou výborné. Prostředí Olympu fantastické, máme zajištěno všechno, co potřebujeme jako velkou vzpěračskou halu, regenerační procedury, maséra, fyzioterapeuty a doktory. Jako parta si dobře rozumíme a občas si tam přijdou zatrénovat také sportovci z jiných sportovních odvětví například zápasníci nebo atleti. Přímo u nás v hale je ta atmosféra vážně dobrá, trénujeme tam s Jirkou Orságem, který vlastně trénuje vedle mě, takže mě v tréninku docela i žene. Často mi při těžkém tréninku říká, ať si přidám, že tam mám málo, i když už jsem skoro na maximu. Ale to je potřeba.
Co obnáší být členem české reprezentace?
Musím pořádně trénovat a dobře regenerovat. A hodně jíst. Abych se udržel v reprezentaci, musím podle smlouvy úspěšně absolvovat alespoň jeden velký start v roce, tzn. ME nebo MS. Dále musím potvrdit nějakou výkonnostní úroveň, která by vždy měla být vyšší než ta loňská.
Jak jsi na tom výkonnostně teď a kam by ses rád v budoucnu ještě posunul?
Můj osobní rekord v trhu je 153 kg, což se mi povedlo v roce 2014 na ME do 23 let na Kypru, tudíž v trhu poslední dobou trochu stojím. V nadhozu je můj osobní rekord zatím 190 kg, který se mi povedl nadhodit letos na ME v Chorvatském Splitu. Aktuálně jsem v přípravě na MS, které se bude konat v Americe a tyto výkony bych chtěl samozřejmě posunout. Moje cíle jsou 154 kg v trhu a 194 kg v nadhozu pro letošní rok, ale pokud půjde vše podle plánu, troufám si říct, že bych chtěl v nadhozu konečně zaútočit i na vysněných 200 kg.
Jirka Orság mi o tobě říkal, že jsi ve vaší tréninkové skupině tou největší pumpičkou. A nejraději máš vůbec bench press. Jaké jsou tvoje další osobní výkony u těch cviků, které nejsou součástí vzpírání?
Bench press je super! Je to pro mě po dřepech nejlepší cvik. Teď mám zabenčováno 175 kg. Dřep vzadu 255 kg. Dřep vpředu 220 kg. Military press 120 kg, což jsem dal nedávno, a to hlavně díky tomu, že jsem od ledna nabral 10 kg, takže ta hrubá síla vylezla nahoru, a to přesně je v této fázi přípravy na MS potřeba. Dá se říct, že u všech cviků se mi posunují osobáky a já si myslím, že jsem na MS dobře připravený.
Rozhovor s tebou dělám v Sokolově na soutěži finále MČR družstev. Ty za rok odjedeš celkem dost závodů ať už u nás, nebo v zahraničí. Jak velká je pro tebe tato soutěž?
Dnešní soutěž je pro mě velká, protože to beru jako takovou nominaci na MS. Chtěl bych splnit výkonnostní cíl, který mi dal Olymp. Je to 341 kg ve dvojboji, což by odpovídalo zvednout v trhu 150 kg a v nadhozu 191 kg. Já bych samozřejmě chtěl více, ale tohle chci splnit a není třeba to před MS zbytečně uspěchat. Pokud se dnes přiblížím k 341 kg, tak pojedu na MS.
Co pro tebe znamená reprezentovat ČR v zahraničí na soutěži, jakou je třeba právě MS?
V USA na MS už jsem závodil, a to v roce 2015 v Houstonu. Vzpomínám si, že to bylo super. Ta atmosféra byla skvělá a soutěž perfektně zorganizovaná. Těším se, že se v Americe znovu předvedu. Jsem zvědavý, jak se umístím, protože letošní MS se nezúčastní 9 zemí, které obdrželi roční trest za porušování antidopingových pravidel.
Téma zákazu startu pro 9 zemí na letošních MS a na dalších soutěžích po dobu 12 měsíců je opravdu veliké, možná jedno z největších za poslední roky. Bavíte se o tom hodně mezi sebou třeba ve vaší tréninkové skupině?
Je to velké téma a dost možná to ovlivní i atmosféru na soutěži. Může to tam být takové stísněné. Je těžké o tom mluvit a vyjádřit se k tomu správně. Jde tu o to, aby nás jako vzpírání nevyřadili z olympijských her, a proto je to, podle mého názoru, dobrý krok, i když je pravda, že většina sportovců za to nemůže. Mohou za to ty země celkově. Pro nás je to dobře, protože nám odpadá konkurence a my tak můžeme dosáhnout na lepší výsledek. Uvidíme, co bude potom a jak se k tomu kdo postaví. My to řešíme celkem dost a je to pro nás určitě největší téma v poslední době.
Jirko, zajímáš se jen o vzpírání, nebo tě baví třeba i jiné sporty, například ty silové?
Baví mě samozřejmě i jiné sporty jako je třeba atletika. Rád si občas zaběhám, ale ještě radši mám technické disciplíny jako jsou vrhy a hody. Baví mě hod kladivem, jemuž se věnuje moje přítelkyně Tereza Králová a taky vrh koulí. Sleduju výkony Tomáše Staňka, ten je hodně dobrý. Viděl jsem ho i zvedat a je silný.
Zkoušel jsi i ty někdy nějaké jiné sporty, ve kterých bys mohl svou sílu zužitkovat?
V létě jsem házel kladivem a zkoušel jsem i kouli. Koulí házím přes hlavu, nikoliv otočkou nebo sunem, ale chtěl bych se na to trošku víc zaměřit a možná i něco hodit, to by mi udělalo radost. Kdybych hodil třeba 12 m, byl bych spokojený.
Já o vás vzpěračích vím, že vždy, když jste na soustředění, tak po dlouhém náročném dni relaxujete formou hraní her. Patříš i ty mezi tyto gamery?
Hrajeme hry jako stolní tenis nebo basketbal. Ale já se více zajímám spíš o regeneraci u X-boxu. Mám rád zombie hry, ty mě baví nejvíc.
Jak jinak trávíš čas kromě toho, že jsi profesionální sportovec?
Každý čtvrtek dojíždím do Brna do školy. Studuji tělesnou výchovu a sport na FSpS, obor trenérství. Jinak trávím čas s přítelkyní, čtu a hraju hry. Víc toho nestíhám. Ta škola je teď jednou z priorit.
Jak tě okolí podporuje ve vzpírání?
Podporují mě dost. Jelikož jsem z Bohumína, tak se domů moc nedostanu, protože práce je v Praze a škola v Brně. Toho dojíždění je už takto dost. Doma mě ale podporují neustále a všem moc děkuji. Má přítelkyně Tereza je tady semnou a podporuje mě tedy přímo na místě.
Tvá přítelkyně rozjíždí vysokoškolskou ligu ve vzpírání, mohl bys mi o tom říct trošku víc?
V našem sportu dosud nebylo možné soutěžit na akademických hrách. Český svaz vzpírání aktuálně komunikuje s Českou asociací univerzitního sportu o pravidelném konání akademického mistrovství ČR ve vzpírání, které by sloužilo jako nominační závod na Univerzitní mistrovství světa. Nezávisle na aktivitě svazu jsme dostali od studentů žádosti o připojení se ke Slovenské vysokoškolské lize ve vzpírání. Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně aktuálně dává dohromady svůj reprezentační tým a uvidíme, jestli se utkáme se Slováky nebo proběhnou souboje českých univerzit. Tým FSpS povede právě moje přítelkyně Tereza, která tam studuje doktorát a zajišťuje výuku vzpírání a školy dřepu. Zatím se ale nechte překvapit, jak to dopadne.
Jirko, poslední otázka. Kdo z tréninkové skupiny reprezentantů je pro tebe nejlepším sparingem na bench press? Je to Kamil Kučera?
Já jsem se snažil v bench pressu hodně vyhnat Patrika Krywulta, protože mě benč ve výrazu pomáhá a on by ten výraz potřeboval zlepšit. Teď jsem v tom ale trošku dál a minulý týden jsem právě cvičil s Kamilem. Nikomu jinému se do toho nechce.
Foto: Hookgrip - https://www.facebook.com/hookgripdotcom/