Vladislav Tuláček - rozhovor se světovým závodníkem ve skotských hrách

Vláďo, představ se prosím na úvodu našim čtenářům. 

Zdravím všechny čtenáře, jmenuji se Vladislav Tuláček je mi 29 let a jsem z Teplic.

 

 

Jak ses dostal ke Skotským hrám a proč tě právě tento sport tak pohltil?

Se sportem jsem začal už od raného věku, vystřídal jsem různé sporty od fotbalu až po vzpírání. Od 13 let mě ale pohltila lehká atletika, držím spoustu českých rekordů ve vrhu koulí v mládežnických kategoriích a můj největší úspěch je 2. místo na světě ve vrhu koulí do 17let. V posledních letech přicházela rada zranění, tak jsem si dal od atletiky chviličku oddych a začal jsem se v posledních 2 letech věnovat skotským hrám, které mě hned od začátku zaujmuly.

 

Můžeš prosím našim čtenářům vysvětlit, co to jsou Skotské hry?

Jedná se v podstatě o předchůdce atletiky jak ji teď známe. Jde především o vrhačské disciplíny, hod kladivem, hod diskem a vrh koulí. K těmto disciplínám je přidán hod kládou a hod závažím do výšky. Jelikož jsou tyto disciplíny velice podobně atletice, tak pro mě byl přechod k tomuto sportu velice přirozený. Trénink je víceméně stejný, akorát mám teď místo jedné disciplíny rovnou osm disciplín.

 

Jaké jsou tvé největší sportovní úspěchy ať už ve Skotských hrách, tak i v jiných sportech, kterým ses v posledních letech věnoval?

Mé největší úspěchy v tomto sportu jsou z letošního roku a to že jsem vyhrál titul mistra Evropy a na závěr 4. místo na mistrovství světa. S tím však vůbec spokojený nejsem, ale to je sport.  Holt někdy prostě není váš den, ale hrozně mě to nakoplo a jsem již v plné přípravě na příští rok. V květnu 2018 se koná MS v Kanadě, kde bych chtěl zvítězit a stát se tak mistrem světa ve skotských hrách.

 

 

Dá se říct, že jsi jako mladý kluk získal vlastně optimální průpravu pro sport, jakým jsou skotské hry? Sílu jsi nabral při vzpírání, kde jsi se určitě naučil i dost věcí z techniky, kterou můžeš využít nyní ve skotských hrách. A to samé platí o atletice, která ti nejspíše přidala další technické prvky, koordinaci a schopnost trénovat s dobrou periodizací.

Přesně tak. Vzpírání mi hodně pomohlo k získání techniky a rozvoji dynamiky na čince. To jsem pak využil v atletice.
 
Jak úspěšné začátky jsi měl ve skotských hrách a kdy se z tebe stal závodník, který patří mezi ty vůbec nejlepší na světě? Zdá se mi, že to přišlo celkem rychle.
 
Začátky byly těžké, jelikož jsem neměl žádné kontakty. Nevěděl jsem jak a kde se mužů zúčastnit závodů. Našel jsem pak pár menších závodů v Německu. Ze začátku tam panovala nepřátelská atmosféra. Ale svými výkony jsem všechny nadchnul a mé výsledky se rychle šířily dál do světa. Hned po pár měsících jsem dostal divokou kartu na mistrovství světa 2016, které hostila Alijaška. Byl jsem nadšený a hned z toho bylo 6. místo na světě. Takže to byl můj vstup mezi profesionály.
 
Vůbec nevím, jak je tvůj sport veliký v jiných státech. Změnil se tímto úspěchem tvůj život?
 
Byl jsem příjemně překvapen, jak moc je tento sport vnímán v zahraničí. Samozřejmě kolébka tohoto sportu už podle názvu (Skotské hry) je ve Skotsku. A dost rozsáhlá je i v USA a Kanadě. Do Kanady se chystám v květnu 2018 na MS. Můj život se vůbec nezměnil, jen se tomuto sportu věnuji s větší intenzitou. Doma mám skvělé zázemí, díky kterému se stále přibližuji svému cili a to vyhrát MS.
 
Za rok ale stíháš objet mnohem více závodů, než ty největší mistrovské. Víš, kolik závodů jsi absolvoval v letošním roce a kolik z nich jsi vyhrál?
 
Letos jsem dohromady absolvoval 27 závodů (k 23. říjnu) a povedlo se mi jich vyhrát 21.
 
 
Jednou z těch porážek bylo právě zmiňované MS. Jak probíhaly jednotlivé disciplíny z tvého pohledu a našel jsi ve svém výkonu i nějaká pozitiva?
 
 
Ano, nejtěžší porážka přišla na MS od Američanů. Vedl jsem si skvěle zaznamenal jsem 4 vyhrané disciplíny a k tomu 2 osobní rekordy a rekordy mistrovství, ale stále tam mám 2 disciplíny, kde ztrácím moc bodů. A to je disciplína weight for distance (hod závažím do dálky jednou rukou), kde závodí se s dvěmi závažími. 12.4kg a 25kg. Je to velice podobné disku musíte se roztočit a odhodit a s tím mám velké problémy. Ale tuto zimu se na tyto slabiny hodlám zaměřit a odstranit je.
 
 
Tvůj trénink se tedy skládá asi ze dvou velikých částí. Příprava v posilovně a trénink disciplín venku. Mohl bys mi pro začátek popsat svůj trénink v posilovně?
 
Ano, od pondělí do pátku jedu dvojfázově. Dopoledne dělám speciální odhody na rozvoj dynamiky a trénuji právě disciplíny. Odpoledne chodím do posilovny - to znamená v pondělí jsou na pořadu nohy - takže střídám dřep vzadu a vpředu, pak už jen dojedu nějaké předkopy, zákopy a lytka. Úterý mám prsa, takže benchpress, kde střídám různé úhly a úchopy. Potom kliky na bradlech, rozpažky a triceps. Středu mám vždy dynamičtější posilovnu tzn. nějakou tu vzpěračinu, přemístěni a výrazy za hlavou. Čtvrtek ramena - tlaky. Pátek zada, takže mrtvoly a přítahy v předklonu. A každý trénink zakončuji břichem a strečinkem. Víkendy se snažím aktivně odpočívat. Jdu do bazénu, do sauny nebo na nějakou hezkou delší procházku.
 
 
Pokud jde o ty tréninky venku. Mohl bys mi dát příklad jednoho takového tréninku včetně rozcvičky? Rozcvička u tebe také určitě zabere dost času.
 
Trénink začínám vždy lehkým rozklusem cca 5-7 minut potom strečink, atletická abeceda. A až potom jsem ready na házení - začínám odhody obouruč 10kg medicimbalem a to 20 hodů. Potom vrh kouli 7.26kg + 15kg a to 20 vrhů. A na závěr střídám hod kládou, která má kolem 60-70kg a nebo hod závažím do výšky jednoruč s 25kg. Dopolední trénink mi zabere vždy kolem 90 minut.
 
Jaký cvik, nebo jaká disciplína, ti dává nejvíc zabrat, pokud jde o regeneraci ať už svalů, nebo třeba kloubnáho aparátu?
 
Náročná na regeneraci je "caber toss", tedy hod kládou. Přeci jen, když vezmete 60-70kg kládu, rozběhnete se s ní a pak ji musíte odhodit, tak to sebere dost energie. Na klouby a vazy v koleni je hodně náročná disciplína "weight for distance", tedy hod závažím do dálky. U této disciplíny děláte otočku na trávě, což je také velice náročné.
 
S regenerací je spojená strava. Máš pevně určený jídelníček, množství makroživin, nebo něco, co ve svém jídelníčku sleduješ, a nebo patříš mezi ty silové sportovce, kteří se snaží jíst co nejvíc a snědí všechno, co se jim dostane pod ruce?
 
Trénuji dvojfaz, takže to je velký energetický vydej. Dá se říct, ze jím vše kromě vepřového. A samozřejmě doplňuji velké množství kalorií.
 
 
Máš už realnou představu kdy a jestli se vratíš k atletice, nebo se ted opravdu 100 soustředíš na to stát se nejlepšim závodníkem skotských her na světě?
 
Teď se budu 100% soustředit na skotské hry. Vrátit bych se chtěl 2019-2020 a kvalifikovat se do Tokia na olympijské hry.
 
Hezký cíl. Mají v ČR potencionalní fandové skotských her možnost nějakým způsobem podpořit tento sport a přijít se podívat na nějaké závody?
 
Ano mají, probíhají skoro po celé republice. Prozatím tady máme 2 větší závody - první se koná vždy v červenci a to Skotské hry v Kostelíku u Rakovníka. A druhé na konci srpna a to v Sychrově.
 
Máme hotovo, moc ti děkuji za tvùj čas. Pokud bys chtěl závěrem komukoliv něco vzkázat nebo poděkovat lidem, co tě podporují, tak máš prostor.
 
Ja děkuji hlavně tobě za zájem se mnou udělat rozhovor. Dále samozřejmě musím poděkovat otci, který mě cely život vede a mé partnerce Barče, že mě podporuje a má se mnou trpělivost. A samozřejmě zdravím všechny čtenáře 🙂
 
 
Vláďovi se 12. listopadu povedlo ustanovit nový český rekord v hodu závaží jednoruč přes laťku 537cm, což můžete vidět na videu níže.