Michal Merganič - rozhovor s brněnským crossfiťákem
Mergi, představ se na začátek našim čtenářům.
Jmenuji se Michal Merganič, 10 let již žiji v Brně, původně jsem z Mostu. V Brně jsem vystudoval vysokou školu vojenskou a zůstal jsem tu. Nyní dělám trenéra, majitele gymu a ještě před týdnem jsem byl hasič.
Tak začněme tím hasičem. Proč jsi skončil a jaká byla tato zkušenost?
Hasičinu jsem vyzkoušel, protože je to super povolání na to, že se můžeš pořád učit nové věci. Hasiči jezdí k dopravním nehodám, kácí stromy a jejich výjezdy jsou různorodé. Není to rutina, kde bys dělal to samé dokola a neviděl tak žádný posun. Máš se stále kam rozvíjet, žádný den není nuda a navíc můžeš dělat plno kurzů, při kterých se učíš stále nové věci.
Bavilo tě to?
Jo, bavilo. Bylo to dobrý. Po půl roce jsem ale zapadl do rutiny a začalo to být stejné.
Pojďme ke CrossFitu. Přes jaké sporty ses dostal k tomuto sportu?
Nejdříve jsem dělal taekwondo. U vojáků jsem dělal musado a vojenské lezení. Poté jsem dělal street workout. Ke CrossFitu jsem se dostal náhodou. Kluci mi řekli, že jedou na závody a já si řekl, že to zkusím s nimi. Zkusil jsem to a zůstal jsem u toho. Týden po závodech jsem sice nemohl chodit, ale bavilo mě to. Nikdy jsem nic takového nedělal.
Jaké byly tvé CrossFitové začátky? Jak ses sport učil?
Bylo to těžší z toho důvodu, že nikdo nevěděl, jak ten sport dělat. Nikdo nevěděl, jak trénovat na gymnastiku. Nevěděli jsme, jak vzpírat a jak si složit trénink. Učili jsme se z videí, na která jsme narazili. Pak jsme se to učili mezi sebou. Když se někdo naučil něco nového, tak to učil ostatní. Když jsme viděli nějaký nový trénink, tak jsme si ho taky zkusili. Takhle to fungovalo první půl rok až rok, než jsme se naučili nějakou techniku. Ten první rok nás ale hodně rozsekal. Bylo to těžké.
V minulosti jsi závodil celkem dost, ale v poslední době tolik ne. Plánuješ v budoucnu soutěžit?
Za poslední rok bylo v mém životě hodně změn. Skončil jsem v jednom fitku, šel jsem k hasičům, teď jsem otevřel svůj gym a s tím je hodně starostí. Závodění mě baví, ale teď na to čas není. Až čas bude, tak se k tomu vrátím. Potrénuji a zkusím se do toho znovu dostat.
Na tvůj největší úspěch se tě ptát nebudu, to by jsi mi neřekl nic, co nevím. Zeptám se tě na tvé dva největší úspěchy v CrossFitu. Jaké jsou?
Největší úspěch je vítězství v CrossFit Open v České republice. Bylo skvělé být nejlepší Čech i proto, že jsem rok před tím skončil druhý jen kvůli vzpírání. Poté jsem se dokázal zlepšit a vyhrát. Druhý největší úspěch je, přemýšlím, asi páté místo na Swiss Alpine Battle 2015. Nebyla to zrovna bedna, ale být v konkurenci top atletů, kteří se sešli na soutěži ve Švýcarsku a jezdí na CF Games i regionálky tak vysoko, považuji za úspěch. My jsme tam skončili jako nejlepší česko-slovenský tým. V týmu jsem byl s Erikem Tothem. A ve finále jsme rozbili všechny.
Co ti v CrossFitu udělalo zatím největší radost. Je to to, že máš nyní svůj gym?
Ano. Největší radost mi dělá to, že mám svůj gym a můžu ty lidi vést svojí cestou. Nechci jít cestou, kde by se z nás stalo komerční fitko. Chci aby sem chodili lidi, kteří si z toho vezmou i něco do života. Chci tu mít lidi, kteří sem dojdou, i když se jim ten den třeba nechce cvičit, ale budou rádi, že tu jsou a užijí si to tu. A to baví i mě. I když mám teď plno starostí a povinností, tak to dělám pro ty lidi, díky čemuž z toho mám mnohem příjemnější zkušenost. Lidé to tu mají rádi už teď, i když gym není zdaleka hotový, a to mi dělá velikou radost.
Já tvou kariéru v CrossFitu vnímám spojenou s třemi posilovnami. Big One, CrossFit NewPark a teď CrossFit MadMan. V čem bude MadMan jiný, než ty dvě předchozí posilovny?
Big One bylo fitko a k tomu CrossFit. A CrossFit tam byl v ústraní. Nebylo to dělané pro CrossFit a nebyly k tomu prostory.
Newpark byl super v tom, že tam byla velká hala, hodně lidí, které jsme mohli oslovit, ale bylo to špatné v tom, že tam bylo hodně lekcí zároveň. Když tam byl CrossFit, tak tam v tu samou chvíli mohlo být a míchat se do toho cvičení břicha, TRX a lekce zaměřené na podobné aktivity. CrossFit tam pořád nebyl v popředí. Byl to funkční sál, ve kterém se dělalo hodně aktivit a lekcí a CrossFit byl pouze jednou z nich.
U nás je CrossFit číslo jedna. A k tomu budou lekce, které jsou vyloženě ke CrossFitu, tzn. vzpírání, gymnastika apod. Bude tu jedna lekce, na té bude plno a odjede se to na 100%. Nikoliv tři lekce zároveň, plno lidí všude po posilovně, ale pořádně to neodtrénuješ. Lepší je mít jednu lekci, na ni třeba 12 lidí a těm se věnovat na 100%.
Zacvičí si u tebe v gymu i někdo, kdo má cíle jako já, tzn. nikoliv CrossFit, ale silový trénink a hrubá síla. Můžu v MadManovi dřepovat přes 200kg a to samé tahat na mrtvý tah? Dá se to naložit na činku?
Jo, není to vůbec problém. Teď jsme tu měli siláky, co tahali 280kg na mrtvý tah. Máme bumper kotouče, 400kg tam nenarveš, ale vejde se tam dost. Posilovnu navíc stále vybavujeme. Budeme tu mít atlasovy kameny, formy už jsou připravené. Bude tu vybavení na farmářskou chůzi. Silový gym tohle samozřejmě nebude, jsme CrossFit gym, ale pokud chceš rozvíjet svou sílu na vysokou úroveň, tak u nás můžeš, půjde to. Hodně lidí si u nás najde to své.
Malinko jsi se u poslední odpovědi dotknul strongman sportu. Jaký je tvůj názor na to, že CrossFit v poslední době využívá nějaké disciplíny, které jsou známé právě ze strongmanů?
Když jsou na CrossFit závodech strongman disciplíny, tak mi to nevadí. Beru to tak, že v CrossFitu musí být člověk připraven na všechno. Člověk by měl umět zvedout atlasův kámen, nebo zvládat těžkou farmářskou chůzi. I strongmani mají discplíny více na kondici, kdy zvedají činku minutu v kuse a tím se blíží CrossFitu. Je to i atraktivnější pro lidi. Mě tedy vůbec nevadí, když jsou strongman disciplíny i v CrossFitu. Strongmani se nám občas smějí, ale na závodech dělají podobné věci.
(Pozn. Redakce: Někteří strongmani dokonce lehké disciplíny, kde dělají hodně opakování, přirovnávají ke CrossFitu sami.)
Jsou nějaké disciplíny, které se ti nelíbí třeba na CrossFit Games? Ne proto, že je to pro tebe těžké a náročné, ale kvůli tomu, že se ti to nelíbí a myslíš si, že by to nemělo být součástí CrossFitu.
Přemýšlím, co by se mi na CrossFit Games nelíbilo. Jo, napadá mě něco. Kliky ve stojce na kruzích. To je otřesný cvik. Nebyl tam vlastně žádný standard, cvik nevypadá vůbec dobře a já nechápu, proč se ten cvik dělá, když máme cviky, které se dají dělat líp.
Celkově s těmi kliky ve stojce CrossFit v poslední době celkem bojuje.
Jo, řeší se to dost. Oni se snaží, aby to měl každý stejný. Ale ještě zpátky k předchozí otázce. CrossFit Games není typický CrossFit, co tu děláme my. To jsou regionálky. Tam se dělá CrossFit, co je opravdu CrossFit. Na Games chtějí opravdu zjistit, kdo je jak připravený, jak dokáže reagovat na nové věci a adaptovat se. Proto tam mají překážkovou dráhu a vymýšlí nové věci, které nikdo nečeká a závodníci na ně nejsou zvyklí. Není to pouze o tom být dobrý v CrossFitu, ale také umět být dobrý v tom, co je nové. Umět se adaptovat a zvládnout novou výzvu lépe, než soupeři. Někteří lidé jsou proti tomu, ale mě se to líbí.
Když se ty podíváš na Open, regionálky a Games. Co je pro tebe nejatraktivnější?
Nejatraktivnější jsou regionálky. To je ten typický CrossFit, tak cvičíme my, to lidi učíme a v tom se můžeme srovnat s těmi atlety. Z 95% se u nás dá odcvičit to, co je k vidění na regionálkách. Ty disciplíny na Games bych si ale rád vyzkoušel, protože vidíš, jak ti závodníci někdy neví, co dělat a jak se postavit k dané výzvě. Například překážkovou dráhu. To my ale nejsme schopni vyzkoušet u nás, k tomu musíš být ty součástí Games, aby ses mohl srovnat s těmi závodníky. WODka z regionálek si můžeš zkusit už v ten moment, kdy regionálky probíhají, stačí přijít k nám a jít do toho.
Mat Fraser. Je to nejlepší CrossFiťák v historii? Jak tohodle borce vnímáte mezi sebou, když se s kamarády bavíš o CrossFitu?
Za mě jo. Ten borec tím žije. On žije tím, že je profesionální atlet, sportovec. Vstává s tím, že vyhraje CrossFit Games. S CrossFitem usíná. Věnuje tomu celou svou přípravu, jídlo, spánek, tréninky a žije pro to. Když ho pak sleduješ na Games, tak zvládá všechno. Zaplave fantasticky. Uběhne cokoliv mezi nejlepšími. A s činkou zvládá také všechno. Když se na něj já podívám, tak na něm nevidím žádnou slabinu. Nevím, kde ta slabina je. Nemyslím si, že je tu někdo lepší.
Pojďme k tobě. Jak vypadá tvůj trénink během týdne?
Když teď pominu to, že poslední dva měsíce na ten trénink čas skoro vůbec nemám, a podívám se trošku zpátky, tak to vypadá asi následovně.
Jednou týdně jedu snatche (trh), jednou týdně cleany (nadhoz), dvakrát do týdne dřepy, těžce, a jeden den v týdnu je čistě kondiční. I tomu se musím věnovat. Trénink skillů, dovedností, jako jsou muscle-upy, shyby, chůze ve stojce apod. je na pořadu dne asi 3-4krát do týdne. Závodník tohle musí mít nadrillované, aby u toho vůbec nepřemýšlel. Ten pohyb musí být zdokonalený na co nejvyšší úroveň. V tréninku máme všechno, ale jak to vypadá konkrétně je o tom, kde během roku se nacházíš. Po závodech se můžeš věnovat síle. Před závody se snažíš sílu spíše udržet.
Jak to máš s plaváním a běháním?
Plavání zařazuji pravidelně od února, od března, když se blíží léto, ať mám něco naplaváno. Běhání jak to jen jde. Pro lidi z gymu jsem měl dokonce běžeckou přípravu, mám to rád, ale je rozdíl běhat když máš 75kg (na tom jsem začínal), nebo když máš jako já teď 94kg. Ten běh je teď trošku těžší.
Na soutěže bys rád předpokládám schodil tak na 85kg, je to tak?
Jo, přesně tak. Těch 94kg mít nehodlám. No a ke crossfitu se to nehodí už vůbec. Pro závodění to chci stáhnout na 85-88kg.
Jak jsi na tom teď silově s maximálkami?
Teď jsem zkoušel 110kg trh, což je můj osobní rekord, ale nechytl jsem to. Těžké mi to nepřišlo ani trochu. Nadhoz maximálku mám 127kg, teď zvládám v klidu 120kg. Věřím si, silově je tohle v pohodě, jen ta kondice je horší. Když dám na konci tréninku workout, tak umírám. Mrtvý tah 215kg. Dřep 170kg. Military press 91,5kg. Striktně udělám shyb s 50kg. S vlastní vahou dám kdykoliv úplně v pohodě 20 a víc opakování. Teď bych si věřil na 25-28 pěkných striktních shybů. Těch crossfitových pull-ups dám 40-50.
To by bylo k tréninku. Teď jídlo. Jak řešíš stravu?
Teď bych jídelníček raději neřešil. Teď je to vážně hrůza. Ráno někdy stíhám, jindy zase ne. Oběď, když je čas, tak jdeme s rodinou. Večeřím až po úzávěrce v gymu. Režim na jídlo je teď otřešný, ale brzy se to změní.
Až se vrátíš k závodění, pojedeš nějakou takovou tu CrossFit diet ve stylu paleo, zone diet a podobné výmysly, které si já vybavím, když se řekne CrossFit a dieta?
No tak tyhle věci jsme zkoušeli, ale pak jsme zjistili, že když člověk závodí, tak potřebuje hlavně pořádně jíst. Doplnit energii a načerpat tak sílu na to, aby mohl zase závodit, nebo trénovat. Když jsem závodil, tak jsme stravu neřešili. Řešili jsme jen to, že nejíš úplné blbosti, jako špekové knedlíky apod. Základ je hlídat si to jen trochu a hlavně jíst hodně. Nebudu řešit kolik mám sacharidů. Když budu mít hlad, tak se najím, abych hlad neměl.
A co doplňky stravy?
Gainer. Já nejsem schopný to ujíst, takže gainer mi v tomhle pomáhá. Preferuji gainery s kombinací rychlých i komplexních sacharidů.
Protein nepotřebuji. V přípravě na závody rozhodně kreatin a beta-alanin. BCAAčka beru, ale myslím si, že mi zase nějak moc nepomáhají. Placebo se ale taky počítá. Člověk si na to zvykne a i to mu pak přidává.
Mergi, poslední taková větší otázka. Jak se změnil tvůj přístup ke CrossFitu poté, co jsi se stal otcem?
Můj přístup se změnil hlavně k tréninku. Na trénink nemám tolik času, chci být s prckem, a proto musí být trénink efektivnější. Snažím se mít v tréninku více EMOMů (every minute on the minute) a mít připravený časový harmonogram. Není to už o tom, že přijdu na trénink, hodinu kecám s kamarády a až pak se vrhnu na trénink. Teď mám všechno dopředu naplánované a vím, do kdy to musím stihnout. Všechno v v tréninku musí mít hlavu a patu. Musím vědět, proč to dělám. Nejsou tam zbytečnosti, které tam bývaly v minulosti. Trénink je poskládaný z věcí, které doopravdy potřebuji. Když něco v tréninku nemá co dělat, tak to dám pryč.
Otázky trošku navíc, možná lehce off-topic.
V kolika letech začne prcek s crossfitem?
Já si myslím, že už začal. Už nám tady tahá činky a já věřím, že až začne chodit, tak začne i trochu vzpírat. Nutit ho do toho ale nechci.
Proč (CrossFit) MadMan?
MadMan vymyslela má přítelkyně. Jsou tam iniciály M a M. To je zároveň Michal Merganič. Také Mary (přítelkyně) a Maty (syn). Máme v tom všechna naše jména. Zní to dobře, líbí se nám to a vystihuje ten náš způsob života, tak trošku. Jo a pes je Merilin, takže i jeho M-ko v tom je.
Jak moc plánujete MadMana rozšířit?
Rozšíříme ho ještě o open gym, který bude mít dalších 100m čtverečních. Bude to lehce oddělené od této haly, ve které jsou hlavně lekce. Na léto se budeme asi rozšiřovat i ven, kde máme možnost pronájmu. Bylo by fajn fungovat i venku a nebýt jen zavřený v posilovně. Chceme být gym v americkém stylu, vytáhnout činky ven a zvedat i tam.
Proč máš na sobě dnes dvě zelené podkolenky? Já tě znám s jednou zelenou a jednou růžovou.
*Smích* Dvě stejné ponožky mám na sobě kvůli tomu, že jdeme šplhat a ty moje barevné jsem někde nechal. Teď jsem si musel vzít tyhle, protože tu mám své svěřene a jdeme na lano. Budu je učit šplh a gymnastiku, takže si nechci odřít holeně.
Jakou část CrossFit oblečení máš nejraději?
Kraťasy. Tričko moc nenosím, i když jich mám hrozně moc. Asi 100 CrossFitových a z toho 60 ze závodů a zbytek z různých tělocvičen. Při tréninku je ale skoro vůbec nenosím. Boty vždycky někde dostanu, takže asi ty kraťasy.
Po kolika minutách se správný CrossFiták při soutěžním WODku svléká?
Já myslím, že už předtím, než začne. Když se svlékáš při workoutu, tak zbytečně ztrácíš čas a těch 10 vteřin můžeš využít líp. Když při workoutu svlékáš tričko jako první, tak je to jedině na efekt pro fanoušky.
Licenci CrossFit jste si museli kupovat. Můžeš prozradit, kolik stojí?
Na jeden rok to vychází na 70 tisíc korun. Na jednu stranu to jsou zbytečné peníze, protože licence CrossFit nedělá. Pokud ale člověk chce tomu CrossFitu něco vrátit, tak má tu licenci, může ji používat, je to reklama a natáhne to i trochu nové lidi. Licence z gymu nedělá lepší místo, ale je to vážně jen o tom, že něco té značce vrátíme.
Jaké trenéry budeš mít v CrossFit MadMan?
Jsem tu já. Dále Dominik Strákoš, se kterým se znám delší dobu, pracovali jsme spolu jinde a jeho novým působištěm bude právě MadMan. Poté Martin Kadlec, se kterým cvičím už asi 2 roky. Martin má své normální zaměstnání, ale odpoledne nám bude chodit pomáhat na lekce. CrossFit pro něj není tou hlavní částí. Dále tu máme trenéry, kteří si tu vedou své osobní tréninky, ale nespadají přímo podemě. Mám s nimi dohodu. Míra Krejčíř tu má takhle nejvíce tréninků, známe se asi 4 roky a děláme spolu CrossFit. Tahle spolupráce nám vyhovuje. Další trenéry zatím neplánuji, chci tu mít jen pár trenérů, které jsem schopný si pohlídat.
A ženy trenérky?
Těch je po republice obecně dost málo, my zatím žádné nemáme. Zatím nevím o trenérce, která by mi vyhovovala svými znalostmi a já ji tu chtěl zaměstnat. Potřebuji tu lidi, kteří do trénování umí dát 100%.
Ruce neholíme, viď?
Ruce si holit neplánuji, nepotřebuji to. Dobře to chytá pot.
Mergi, díky za tvůj čas a vyčerpávající odpovědi. Chtěl bys závěrem něco vzkázat našim čtenářům?
Na závěr bych chtěl lidem říct, ať ten CrossFit tolik nehrotí. Musíte to dělat především pro sebe. Nemusíte nic. Můžete vynechat trénink a je v pořádku, že někdy na závod nepůjdete. Dělejte to tak, aby vás to doopravdy bavilo, aby se vás držela ta hravost v tom všem. Nebojte se vyzkoušet něco nového, nevytvářejte si předsudky. Protože někdo něco dělá takhle, tak to neznamená, že vy musíte jít tou stejnou cestou. Pokud nejste na CF Games, nebo na regionálkách, tak není důvod to hrotit. Určitě je fajn vytvořit si nějaký režim, mít trenéra který všechno naučí, ale také je v pohodě zkoušet další formy tréninku, nebo jiný gym. Člověka má tohle hlavně bavit, na tréninky člověk nemá chodit z povinnosti. Není to tak, že musím, musím, musím a cokoliv jiného je automaticky špatné.