Petr Folis Folprecht - rozhovor s elitním českým trojbojařem

Folis, letošní sezóna byla hodně bohatá asi na všechno, viď? Pochlub se, co se ti letos povedlo.

Ano, přesně tak. Má letošní sezóna byla již 9. v kariéře, co se týče powerliftingu, také byla defacto má životní, hlavně jarní část. Na všechny disciplíny padly soutěžní osobní rekordy, o což mi jde primárně. Konkrétně na RAW dřep 350kg, RAW mrtvý tah 340kg a dokonce i na mou velkou slabinu RAW bench 180kg. Vše RAW při tělesné hmotnosti kolísající od 105-107kg. A jak já říkávám, jako taková třešnička na dortu je pro mě umístění, přední je hlavně má výkonnost, kde jsem hlavně na jaře vyhrál, co se dalo. Jmenovitě celkem na 6 letošních závodech. Začal jsem v květnu na MČR v trojboji v Praze, kde jsem vyhrál svou kategorii i absolutně, následovalo World Grand Prix v trojboji ve slovenském Lučenci, kde jsem rovněž vyhrál svou kategorii i absolutně.

Jarní část sezóny jsem zakončil vrcholem této části v podobě ME v trojboji v rakouském Telfsu, kde jsem zakončil pomyslný „hattrick“ vítězství v kategorii i absolutně.  Po letním odpočinku jsem se vrhl na přípravu na vrchol celé sezóny, MS v Moskvě. Neplánovaně jsem si dal první závod MS v Praze, kde jsem vyhrál v kategorii a 3. v absolutce. Následoval vrchol v podobě MS v ruské Moskvě, kde jsem vyhrál svou kategorii a 5. skončil v absolutce. Posledním závodem bylo MČR v mrtvém tahu ve Varnsdorfu, zde jsem zvítězil v kategorii a 3. místo v absolutním pořadí.

 

 

Konec sezóny ve tvém podání byl velice náročný a tělo ho nevydrželo. Z MČR jsi sice odjel jako český šampion v mrtvém tahu, ale zároveň sis utrhl pravý biceps. Co si z toho závodu a nešťastného pokusu pamatuješ? 

Po příletu z Moskvy jsem onemocněl, táhlo se to celý týden až do MČR, kde jsem vůbec nebyl ve své kůži. Ale i tak jsem nastoupil a chtěl alespoň zopakovat a potvrdit 340kg potáhnutých s rezervou v Moskvě o týden zpět. V rozcvičovně a po lehkém základu 320kg se zdálo, že síla zůstala. Takže na 2. pokus nahlášeno 340kg. Osu jsem měl již nahoře, stačilo jen držet a čekat na povel, bohužel jsem neudržel a ujela mi nadhmatová ruka a na podhmatové si strhnul na prstu kůži do krve. Zataktizoval jsem a prohodil úchop, jednou mi to tak již vyšlo v minulosti, bohužel zde se mi to stalo osudným. Mimochodem, kdybych 2. dal, tak bych už 3. pokus nešel a zároveň by to stačilo tuším i na absolutku, to jsou ty kdyby, chyby. 3. pokus jsem tedy opakoval váhu 340kg a bohužel již při odlepování jsem ucítil lupnutí v pravém bicepsu a bylo vymalováno.

 

 

Máš dva a půl týdne po zranění. Co se od té doby stalo s bicepsem a jak probíhá rekonvalescence? 

Ihned po závodu a daleké 4 hodinové cestě jsem v noci jel na urgentní příjem do FN v Olomouci. Byl jsem tam až do 3. hodiny ranní. Po sonu byla diagnóza jasná, ruptura bicepsu v oblasti úponu. Hned na druhý den v pondělí jsem byl objednaný na operaci. Nyní mám ruku stále v dlaze a čekám na vytáhnutí stehů. Rekonvalescence zatím jen taková odpočinková, více ani nejde, chodím cvičit lehce na strojích a kladkách spodek a polovinu vrchu.


Kdy plánuješ comeback a jak bude celé tohle mezidobí probíhat?

Comeback momentálně v nedohlednu, těžko říct, netroufnu si odhadnout, ale s největší pravděpodobností vynechám, vůbec prvně od začátku mého závodění, jaro. Věnoval bych se místo toho spíše pořádání dalšího mého závodu, něco je v plánu, uvidíme. Nechci nic uspěchat. Mezidobí začnu pořádnou rehabilitací a postupně budu zatěžovat. Co se týče mrtvého tahu, jako kritického a obávaného cviku v tomto ohledu, ona podhmatová ruka, jak známo. Budu se zkoušet přeučit a natrénovat zámkový úchop. Nevím, do jaké míry je to s mými kratšími prsty a na váhy již hodně nad 300kg reálné, ale pokusím se o to. Alespoň bude nějaký cíl a motivace. Protože panická obava u mrtvolek a podhmatové ruky bude po tom všem ještě zesílena. 

 

 

Už máš promyšleno, jakým způsobem budeš trénovat zámkový úchop? Bude to jen u mrtvol, nebo k tomu zařadíš i nějaký speciální trénink zámku navíc?

Primárně čistě na mrtvém tahu, doslova začnu „od píky“, i díky tomu bicepsu. Dále bych ho chtěl používat i na většině doplňkových cviků, kde to bude možno. Speciální úchopový trénink se mi nikdy neosvědčil, zdálo se mi, že to mělo spíše zcela opačný efekt.

 


Rozhovor jsem s tebou dělal už v létě 2014, kdy jsi měl osobní rekordy ze soutěží na 290+170+330. Za 3 roky jsi tedy dokázal přidat 60kg na dřep, 10kg na bench press a 10kg na mrtvý tah. Jak jsi s tímto progresem spokojený? 

Logicky jsem spokojen nejvíce ze dřepu, ale tam udělaly své samozřejmě i kolenní bandáže. Tebou udaný výkon z toho roku je bez bandáží, ale tuším i v té době byl takový výkon PR i s bandážemi (nynější osobák na dřep bez bandáží je soutěžních 305kg). Plně a více věnovat tréninku s bandy po delší době jsem začal až od roku 2015. Bench, jak známo, má odvěká slabina, jde nahoru malinko. Nicméně pomalu, ale jistě. A mrtvý tah, tam jsem defacto stagnoval již tuším od konce roku 2013 na 330kg. Prolomil jsem to až letos na jaře a na podzim ustálil na konečných letošních 340kg, takže určitě spokojenost. Nejvíce zde pomohla změna techniky, rozšíření postoje, tedy i úchopu.


Zlepšení o 60kg za 3 roky na dřepu je podle mě veliká paráda. Jaké konkrétní postupy v tréninku ti nejvíce dopomohly k tomuto zlepšení?

Především razantní změna techniky, kdy jsem přešel na soutěžní sumo dřep. Naučil jsem se i více kg dostat z bandáží. Co se týče tréninkových postupů, tak k největšímu skoku došlu po týdenním cyklování dřepů s bandážemi s vysokou intenzitou, bez bandáží s větším objemem a více reps a dynamickým low boxem s nízkou intenzitou s řetězy a proti gumám. Tedy trénink s bandážemi, který je hodně náročný na regeneraci, byl pouze 1x za 3 týdny. Obecně se dá říct, že mi dost pomohly WSB principy, ne přímo jejich trénink celý, ale něco z toho pro mě zajímavého. A to nejen na dřep.


Jaký prostor máš pro zlepšení v kategorii do 110kg? Kde jsou tvé limity v této váhovce?

Z dlouhodobějšího hlediska a tedy i můj cíl do budoucna je 900kg RAW total do 110kg. Myslím si, že reálné to víceméně je. Stále nějaké rezervy jsou na každém cviku z velké trojky. Zda-li to je moc odvážné tvrzení ukáže čas. 


Hodláš v budoucnu vyzkoušet jít s hmotností ještě výš a posunout tak svou výkonnost na ještě vyšší level, nebo by sis rád udržel své estetické tvary, které mohou fanynky obdivovat na fotkách, které se pravidelně objevují na sociálních sítích?

Chtěl bych, ale za předpokladu, pokud si udržím „estetické tvary“ jak říkáš. Prostě a jednoduše bych nechtěl mít takovou hmotnost na úkor relativně kvalitnější hmoty. Jsem pořád zastánce, že člověk, co zjednodušeně řečeno zvedá činky, sportuje, tak musí i vypadat, že něco dělá, nejen něco zvedat. 

 


V minulosti jsi býval velikým zastáncem doplňkových cviků, které u moc lidí k vidění nejsou. Objevil, nebo vyzkoušel, jsi v posledních 3 letech nějaké nové cviky, které ti pomáhají stát se lepším trojbojařem?


Ano, doplňkovým cvikům věnuji opravdu hodně času. Teď jsem na sobě pocítil, že je nejlepší pro mě je po určitém cyklu točit, dejme tomu po 3 týdnech. Tím jsem zařazoval opravdu širokou škálu těchto pomocných cviků. Nově jsem objevil hodně cviků s řetězy a bandy. Namátkou např. variace předklonů s řetězy (klasické, vsedě, Zercher), Pendlay přítahy proti gumám apod. Prvně jsem využil do doplňkového tréninku i kettlebelly.


Jaké máš pro zajímavost osobní rekordy v doplňkových cvicích v rámci letošní sezóny? 

Vyberu něco, co snad stojí za zmínku. Glute-Ham Raise 3xBW+50kg kotouče v rukách, Good Morning (předklony) 5x200kg a 5x165kg+50kg řetězy, 4x300kg Snatch Grip Deadlift z 10cm boxů, 10x210kg Olympic Squat bez pásku a beze všeho, Power Plank s 200kg, Zercher Good Morning (Zercher předklony) 5x160kg+50kg řetězy, Ab Rollout (rolování s osou) z kleče 5xBW+75kg na vrchní zádech. 


Stručné otázky / odpovědi. 
Tvůj nejoblíbenější powerlifter současnosti?

Nemám nejoblíbenějšího, ale oblíbené, sleduju jich více. Co se ztotožňuje s mou filosofií alá „forma a síla“, tak jednoznačně Dan Green a Larry Wheels. Dále velká trojka v podobě Malanichev, Lilliebridge a Sarichev.


Na jaký výkon ve světě silových sportů se jako fanoušek těšíš aktuálně nejvíc?

Kdo další pokoří bájných 500kg na RAW dřep a kdo vůbec prvně RAW total 1200kg.


Kolikrát týdně si fotíš formu v koupelně?

Na týdny bych to nedával. Většinou je to někde v rámci závodu na hotelových pokojích. 


Jaký jeden doplňkový cvik tě baví vůbec nejvíc?

Nemám vyloženě nejoblíbenější, ale nejvíc mě baví ty, kde jsou zapojeny řetězy a gumy, je to pak takové zábavnější a zajímavější. 


Tvůj nejoblíbenější cvik na střed těla?

Rolování s osou (Ab Rollout).

Jedna věc, co ti vadí na silovém trojboji?

Jednoznačně dělení open federací na další, a další … alespoň v rámci jednotlivých států by to mohlo být sjednocené, což je asi zbožné přání, nicméně něco na ten způsob se plánuje u bratrů na Slovensku, tak se nechme překvapit. 


Folis, díky za tvůj čas a energii rozepsat se v období, které kvůli zranění není zrovna nejveselejší. Pevně věřím, že se po zranění vrátíš ještě silnější a odolnější, než kdy předtím a v roce 2018 posuneš svou výkonnost ještě o kousek výš. Chceš závěrem čtenářům něco vzkázat?

Děkuji Ti moc! Budu to potřebovat a věřím tomu. Já děkuji za možnost rozhovoru a publikování. Jsem za to rád. Co bych vzkázal? Hlavně vše dělat s rozumem, cílevědomostí a vytrvalostí. Nechtít vše hned a vyhradit si dlouhodobější reálné cíle. Předně si vážit zdraví, člověk si to uvědomí, až když se něco stane,  vše tomu se snažit přizpůsobit, jak jen to půjde a uvědomit si, že ony ty naše krásné silové sporty jsou pro většinu z nás pouze a jen koníčkem v konečném důsledku. Byť teda to může být bráno jako životní styl, filozofie, třeba jako pro mě. Díky všem ostatním a těm, co si dali ten čas a dočetli to až sem. 


Folise můžete sledovat na:
https://www.facebook.com/folis.raw.powerlifter/
https://www.youtube.com/user/folisek