Mart Seim - Rozhovor s člověkem, který s 320kg udělá 10 dřepů

Marte, předem bych ti chtěl poděkovat za tvůj čas, který mi v rozhovoru věnuješ. Dovol mi začít otázkou k 2017 MS ve vzpírání.Ty jsi během svého posledního pokusu v nadhozu musel bojovat s pořádně těžkou osou - 253kg - ale i s Íránskými fanoušky, kteří se zachovali velice nesportovně. Jak těžký pro tebe byl tento pokus?

Já děkuji tobě. Vadilo mi to, to je jasné. A taky mi to připomělo Olympijské hry v Riu 2016, kde se stalo něco podobného. Tentokrát jsem si byl jistý, že jsem na tom lépe, než kdy předtím. Šlo o můj třetí a tím pádem i rozhodujcí pokus. Když mám medaili na dosah, tak ze sebe umím dostat ještě něco navíc.

V české republice máme národní výběr reprezentantů, který je zaměstnán Ministerstvem vnitra ČR a má stálý plat - jedná se tedy o profesionální sportovce. Jakou podporu máš v Estonsku ty jakožto jeden z nejlepších světových vzpěračů?

Nejvíce mě podporují sponzoři ale také estonský olympijský výbor.

Máme zde asi 4 kategorie - říkejme jim A, B, C a D. Ty dostáváš peníze podle toho, v jaké jsi kategorii.

A - to jsou medaile z OH a MS. 

B - top 8 na OH a MS

C - závodník který je na nižším levelu, než B

D - ještě o něco nižší level, než C

 

Pokud jsi v A, tak jsi opravdu profesionální sportovec. B je takový normální plat, solidní peníze, ale půlku z toho dáš stejně za jídlo. Hlavně já bych to tedy dal za jídlo. 

Peníze od sponzorů jsou pro mě esenciální, protože například má cesta na MS do USA stojí asi 10 tisíc euro, protože si sebou musím vzít fyzioterapeuta. Bez sponzorů bych na to neměl.

 

Můžeš tedy říct, že jsi profesionální sportovec, nebo se musíš živit i jinou prací?

Ano, jsem profesionál. Pokud bych dělal cokoliv navíc nad rámec tréninku, tak půjde má výkonnost dolů. I pokud třeba jen chodíš, nebo stojíš na nohách, tak to v mém případě znamená vyšší nároky na regeneraci, což je projeví negativně na tréninku.

 

Jak populární je vzpírání v Estonsku? Zajímá lidi? Máte mladé talenty, kteří mají ambice být tak dobří, jako jsi ty?

V loňském roce se u nás na soutěžích ukázalo asi 100 závodníků. Na národním šampionátu pak asi 30. Sport sám o sobě tedy nikterak populární není. V minulosti jsme měli dobré vzpěrače, ale pro propagaci sportu toho moc neudělali.

V 70. letech jsme měli opravdu dobrého závodníka. Moc dobrého, trhal by rekordy. Jedna nejmenovaná osoba však kontaktovala pořadatele soutěže a tvrdila, že má tento závodník falešný "medical pass". Závodníkovi tedy nebylo umožněno závodit. Takové věci v minulosti bránili vzpírání prosadit se více do popředí.

 

 

Jak populární jsi v Estonsku ty? Tvé výkony ve vzpírání a v dřepech z tebe udělali celebritu ve světě, jak to máš ale doma?

No, byl jsem zvolen sportovcem roku 2015. Takže docela dobrý. Ta anketa totiž nebyla jen o silových sportech, ale o všech sportech a sportovcích Estonska. Abys věděl, Estonsko je malá země. Všichni se známe. Pokud jsi v něčem dobrý, lidé tě budou znát. Budou o tobě vědět

 

Tak to je výborné! Chodíš třeba i do televizních relací nebo někam na setkání s jinými závodníky?

Povětšinou taková pozvání odmítám. Snažím se soustředit na ty správné věci. Stojí mě to hodně sil, být mezi lidmi stojí hodně sil. 100% energie musí jít do tréninku, je to má práce, moje motivace. V posilovně jsem kvůli tomu, abych tam makal a k tomu musím být v 100% kondici. Tam si můžu mezi tréninky s někým povídat, ale po tréninku je čas na regeneraci, i odpočinek je součástí mé práce. Musím to brát zodpovědně. Nesmím zbytečně plýtvat energií.

 

Líbí se má tvá odpověď. Na světovém šampionátu jsi navážil 158kg. Jak těžké je pro tebe tuto hmotnost udržet?

Na ME jsem vážil asi 149kg. Měsíc před tím 143kg. Po soutěži jsem měl nějakou chřipku a spadlo to zase asi na 142kg. Pokud jsem v přípravě uvnitř tréninkového kempu a 100% se soustředím na trénink, jídlo, spánek a regeneraci, tak se cítím nejlíp. Nedělám nic jiného.Teď tomu tak je. Jsem ve svém živlu. No a nenechávej mě rozpovídat se o jídle.... bože, jídlo. To je moje! Miluju jídlo!

 

 

Jím toho opravdu hodně, jídlo miluji. Třeba tohle jídlo jsem si udělal před chvilkou, to mi chutná nejvíc. Nevýhodou je to, že příprava takového jídla stojí i dost času a energie. Jinak bych se toho ujedl.

Během dne se snažím sníst 400-500g bílkovin. Půlka z toho z proteinu. Třetina porce mých jídel jsou bílkoviny, třetina by měla být z těch zelených věcí kterým říkají zelenina a třetina přílohy. Někdy je to těžké dodržet, ale snažím se.

 

Jakými jídly si nejčastěji dopřáváš? 

Dám si něco každý den. Nemůžeš vážit tolik, jako já, pokud bys nejedl to, čemu lidé říkají "cheat meal". Pro někoho jsou to i těstoviny, ale já to tak nemám. Nejradši mám rozhodně burgery. Pokud si dáš dobrý burger, tak v něm vlastně máš všechno, co potřebuješ. Bílkoviny, sacharidy, tuky i zeleninu.

 

Můj tajný informátor mi na tebe prozdradil, že sis dal burger i v Anaheimu před MS. Super jídlo na sílu, řekl bych. Užil sis burgery v USA?

Haha, tajný informátor. Je to pravda. Musel jsem. Jídlo na hotelu bylo na neakceptovatelné úrovni. Nebylo to dobré. Když se nad tím teď zamýšlím, tak ten burger mi udělal vážně moc dobře před soutěží. Cítil jsem se po něm výborně a výsledek se také dostavil. Zapamatuju si to pro další soutěž, haha. Nebyl to ale mekáč. Byl jsem v hotelu Marriott a objednal si ho z tamní restaurace.

 

Marte, kde trénuješ?

Na Spartě. Tak se jmenuje největší posilovna v Estonsku. Trénují tu i další sportovci. Fotbalisti, volejbalisté, zápasníci, ... zástupci všech sportů. Máme 6 platforem na vzpírání a tato část zabírá možná 5% z celé posilovny. Je to vážně obrovská posilovna, kterou navštěvuje hodně vynikajících sportovců.

 

Jedním z největších témat minulého roku ve vzpírání byla roční (12 měsíců) soutěžní stopka pro 9 zemí. Šlo o země, které měly 3 a více pozitivních testů z opakovaných testování vzorků. Jaký na to máš ty názor?

Podle mě by měly být ty tresty mnohem tvrdší. Některé velké země dopují systematicky a mají pocit, že se jim to vyplatí, protože trest bude příliš mírný. Situace je pro ně výhodná. Podle mě by země s 2 a více prohřešky měly být potrestány mnohem tvrdším způsobem. Rozhodně pak země, kde se tato situace opakuje. A pokud někoho chytnou z přetestovávání starých vzorků, tak by měl být takový závodník potrestán doživotně. A země, ze které je, bez výjimky, roční dištanc.

 

 Pojďme se konečně pobavit na téma tvých výkonů. Jaké jsou tvé nejlepší výkony nejen ze soutěže, ale i z posilovny?

Trh s trhačkami 195kg. Na soutěží 191kg. V tréninku 175kg. Nadhoz v tréninku 240kg. Výraz 255kg. Výraz se stopkou 250kg. Striktní military press 170kg a 8x150kg. Věřím, že 180kg bych dal, kdybych se na to pár týdnů zaměřil. Dnes jsem si dal 205kg na push press se stopkou. Bench press 210kg, ale to je už dávno. Dám víc, mám teď silná ramena. Zvládl jsem i 3x200kg. To dám v klidu po 2 týdnech tréninku. Normální mrtvý tah nejezdím, mrtvý tah trhovým úchopem 310kg.

 

No a dřepy. 1x400kg. Před MS loni jsem dal 3x370kg a věřím, že bych dal i přes 400kg. Zvládl jsem i 5x350kg a 10x320kg. Čelní dřep jsem nezkoušel, dám ale 4x270kg a 3x240kg se stopkou.

 

10x320kg na videu 

 

 

Jak moc sis užil tréninky vedoucí k těm 400kg a "světovému rekordu pro 10ku na dřepech" s 320kg? 

Byl jsem o dost slabší, než jsem teď. Šlo pouze o to, že mě to číslo motivovalo. 400 byla dost dobrá a těžká výzva. Padlo to opravdu jen po několika týdnech cíleného tréninku. Těch 320kg jsem si moc užil a hodně mě zřálo u srdce, že jsem asi prvním člověkem, co to dokázal bez steroidů. 400kg ale naturálně, na čisto, předemnou určitě někdo dal.

Strongmany v tomhle nepočítám. Ty nikdo netestuje a s tím, co do sebe všechno píchají, by měli dávat těch 400kg aspoň desetkrát.

 

Máš v plánu nějaká šílená čísla v dřepu i v budoucnu?

Ano, ale až ukončím kariéru vzpěrače. Až teď se dostávám na tu nejvyšší úroveň. Je mi 27 let. Mám v plánu ještě 3 Olympiády. To ale v případě, pokud na nich vzpírání zůstane.

 

Pro dřepy jsi trénoval ruskou rutinu, je to tak? Mohu ji sdílet s čtenáři v článku?

Jojo, je to tak. Trénoval jsem tak, dokud jsem se nedostal na tu 400ku. Pak už bylo 80% strašně moc, kolena by to nedávala. Do té doby to ale fungovalo výborně. Teď se o svou rutinu podělit nemůžu, dost se totiž mění, je to závislé na regeneraci, jak se cítím den po dnu. Hodně se to mění.

 

Překonáš 10x320kg nebo 400kg někdy v dohledné době?

Nikoliv. Nesoustředím se teď na dřepy. Přes 400 zvednu až se na to budu cítit. Až na to bude ten správný den. 

 

Mart a jeho 400kg dřep

Jak se změnil tvůj trénink od doby, kdy jsi začínal? Děláš jiné cviky? V jiném pracovním objemu?

Na začátku jsem cvičil 6x týdně a nechával neděle volné. Dělával jsem 7 cviků za trénink. S každým rokem šel počet cviků níž a níž, teď dělám jen základní cviky. V tréninku nedělám víc, než 4 cviky. Dřepuji 3x týdně. Jednou čelní dřepy a dvakrát zadní dřepy. Více sérií jen jednou týdně. Jinak si jen vyjedu nahoru pro jeden set těžších trojek. Ruská rutina není možností, protože váhy nad 300kg už ve vysokém objemu cvičit nejde, kloubní aparát by to nevydržel. Tlaky jedním dvakrát týdně a jednou týdně trhové mrtvoly.

 

Pamatuji si tvé video výskoků do schodů. To děláš stále?

Jasný. Každý vzpěrač je dělá, aspoň myslím. Děláme je kvůli výbušnosti. To je jejich využití. Já je ale nedělám tak často, musím šetřit kolena.
Skáču na vysokou bednu i do schodů.

 

Kdo jsou tvoji nejoblíbenější vzpěrači?

Například Íránec Hossein Rezazadeh, strašně silný sportovec. Mnohem silnější, než jsem teď já. Vyrostl jsem na vzpěračích závodících po 2000, kteří se objevovali ve videích. Youtube videa obecně pro mě byly velikou motivací. Takže určitě Klokov. Ten je skvělým ambasadorem vzpírání, udělal toho pro nás strašně moc a pro mě osobně byl velikou inspirací. 

 

Marte, na co se od tebe můžeme těšit v roce 2018?

Plánuji závodit na ME i na MS. MS bude tím opravdovým vrcholem. Tam chci mít tu top formu. Je těžké směřovat přípravu ke dvěma vrcholům, na ME na sebe nebudu klást žádný větší tlak. Na ten přijde řada až na MS, kde se chci ukázat v tom nejlepším světle. 

 

Rozhovor je u konce. Máš na závěr nějakou zprávu pro čtenáře ať už z České republiky, Estonska, nebo jiných zemí?

Tyhle přání a vzkazy mi moc nejdou. Každopádně bych všem moc popřál vše nejlepší do nového roku a doufám, že nám tento rok přinese jen ty nejlepší zprávy  a sport bude zase o něco čistší a bez dopingu.

 

Poděkování za videa patří ALL THINGS GYM - https://www.allthingsgym.com/ 

Marta můžete sledovat na jeho FB a IG