Dominik Záleský - rozhovor s českým elitním sprinterem na 60 a 100m

Dominiku, ve svých 22 letech jsi jedním z nejrychlejších Čechů vůbec. Co to pro tebe znamená?

Potvrdilo se mi, že jít si trpělivě za vytouženým cílem se mi vyplácí. Byl to můj cíl od té doby, co jsem s atletikou začal. Vždycky jsem si přál vynikat v nějakém sportu a to se mi splnilo. Jsem rád, že jsem začal dělat individuální sport, protože svůj výkon dokážu ovlivnit pouze já sám.

 

Jaké jsou tvé dosavadní soutěžní rekordy v těch tvých disciplínách?

Na 60m - 6,61s a 100m - 10,31s. Doufám, že se to v letošní sezóně změní.

 

Tvůj progress v posledních letech z tebe dělá opravdovou naději českého sprintu. Jak jsi s tímto výkonostním posunem spokojený a máš v hlavě i čas pro rok 2018? Výkony na 100ce z předchozích let jsou následující.

2017 - 10,31s

2016 - 10,60s

2015 - 10,91s

2014 - 10,98s

2013 - 11,92s - v 18 letech

 

Progress hlavně v posledních 2 letech byl opravdu veliký, protože stáhnout 29 a 30 setin každý rok není v mém věku úplně jednoduchý. Zatím u sebe pořád vidím hodně věcí ve kterých bych se měl zlepšit, jak co se týče techniky běhu tak, síly. Takže věřím, že mám před sebou ještě nějaký ten rok zlepšování. Cíl na 100m na letošní rok mám stabilizovat výkonnost pod 10,30 a určitě bych se rád pokusil atakovat i český rekord na 100m, který je 10,23.

 

Co máš před sebou ve zbytku halové sezóny a jaký je pro toto období tvůj cíl?

Ještě mě čekají 4 závody, ten nejbližší 6.února v Düsseldorfu, který je součástí World Indoor tour, poté 10.2 Linz, 17.2 MČR v Praze a pak už vrchol HMS v Birminghamu, kde běžím 4.3. Rád bych ještě stlačil čas pod 6,60, protože věřím, že na to mám

 

 

Pokud jde o letní sezónu, spojuješ své cíle i s nějakým konkrétním závodem, nebo zážitkem, který by ti udělal opravdu velikou radost?

Cílem pro mě je Mistrovství Evropy v Berlíně, kde bych rád jako člen štafety s klukama dosáhl na nějaký pěkný vysledek a samozřejmě rád bych byl do 15. místa na 100m individuálně. A pak bych moc rád běžel na Zlaté tretře.

 

 

Dominiku, jakým způsobem fázujete s trenérským týmem okolo tebe přípravu? 

Na halovou sezónu začínáme trénovat na začátku října a po 14 dnech se odjíždí na kondiční soustředění.

1 měsíc se snažíme naběhat nějaké KM, ale letos jsme to snížili a snažili se běhat hlavně kratší úseky maximálně do 200m ve větší rychlosti. Začíname i s lehkou posilovnou většinou více opakování s malou vahou a snažíme se posílit střed těla.

Od listoapdu se začína stupňovat intenzita, úseky jsou kratší a rychlejší a zařazujem 2x týdně posilovnu. V půlce listopadu jdeme už do treter a pomalu se rozběháváme v tretrách. V prosinci jsme byli na 22denním soustředení na Tenerife, kde jsme měli: Pondělí posilovnu a vyběhání, úterý běhání s tahačem (většinou 5-10kg), středa rychlost - většinou to vypadá tak, že jdem 8 startů z bloku do 20-30m a poté nějaký rychlý usek 120,100,80 nebo 60. Já většinou chodil těch 80 a 60m, protože jsem měl problémy s hamstringy. Čtvrtek posilovna. Pátek rychlost. Sobota kopce. Takovýhle režim máme většinou i pak v Praze po soustředění. Od ledna jsou tréninky podle závodu. Den před závodem je rozcvičení a 2 dny před závodem je volno. Celkově úplné volno máme jen 2x za sezónu. Já ho budu mit hned po halovém MS na 10dní a pak 10 dní v září po Finále MČR družstev.

Na 100 se trénuje stejně jak na halu, jen se přeskakuje naběhávání KM, to už máme za sebou po zimě, takže to neni potřeba. A úseky jsou o trošku delší, protože i když se to nezdá, uběhnout 100m je o dost náročnější :) Při tréninku rychlosti 80ky a 60ky střídají 150ky a 120ky. což už je pěkně znát a né vždy zůstane celá snídaně v briše :).

Já osobně miluju tréninky v posilovně jelikož moje mamka vlastní v Ústí nad Orlicí posilovnu, tak si tam občas zajdu místo volna dát pár cviků na vršek :)

 

 

Můžeš vysvětlit ten trénink rychlosti, kdy se střídají 80ky a 60ky s 150kami a 120kami? Proč to máš právě takto nastaveno a proč je právě tohle asi ta nejnáročnější (oprav mě, pokud se pletu) věc v tréninku sprintera?

Při tréninku na 60m nevyužiji rychlostní vytrvalost (RV), to využiji jen maximální rychlost a výbušnost na startu, kdežto při specializaci na 100m je potřeba více RV. Takto krátké úseky ve vysoké intenzitě velice zatěžují CNS, a proto je tento typ tréninku velmi vyčerpávající. Na první pohled se může zdát, že to je jednoduché, ale celý trénink i s rozcvičením dá na 2h. Mě osobně se po takovém tréninku udělá velmi často nevolno.

 

Pojďme na tréninky do posilovny. Jaké je konkrétní využití posilovny / silového tréninku v přípravě sprintera? S čím ti pomáhá?

Pro mě to je s tréninkem rychlosti ta nejdůležitější věc, na začátku přípravného období se začíná běháním kopců a běháním s tahačem. Ten využívame celkem dost často nejen v přípravě, ale i v závodním období a pak s lehkým objemem v posilovně kdy začínáme na 10 opakováních na lehčích vahách a pak každé 3 týdny se váhy zvyšují a počty opakování jdou dolů až zhruba do prosince. Tam pak začínáme na 8 opakováních. Pak se to snižuje na 5ky a potom 2x3. No a když je den tak si vyzkouším i maximálku. Chodíme posilovnu 2x týdně jenom nohy většinou. Máme dva modely posilovny: 1 těžší a 1 lehčí. Střídáme 1x trhy a 1x přemístění, já osobně mám radši trh, protože je umím a nejsem po nich tak unavenej. 

Kdybych měl napsat jak vypadá přesně jeden z našich těžkých tréninků, kdyby si to chtěl někdo zkusit tak je to tak, že:

začínáme s výtahama (nedodělanej trh):  4x5 30,40,60,80kg 4x8 150

Trhy: 6x60% 6x70% 5x80% 3x85% 1x100% 6x60%

Podřepy do 90°: 4x8 160kg a mezi serii jdeme 5 žabáků

Výpady s 25kg jednoručkami? 5x na každou nohu 3 série

Odrazy na 120cm vysokou bednu: 4x6 mezi sériemi skipping na 10m

Po tréninku si dám nějaké břicho a protažení.

Posilovnu já osobně hodně potřebuji, protože můj běžecký styl je hodně silovej a potřebuji se cítit silnej v závodě, takže se přes přípravu snažím zesílit a v závodním období hlavně udržet sílu.

 

 

To je hodně solidní pracovní objem, jak náročná je regenerace právě po tréninku nohou ve srovnání s těmi nejtěžšími tréninky rychlosti?
 
Já se snažím regenerovat skoro každý den a je jedno jaký jsem měl trénink. U nás ve středisku v Praze máme možnost chodit 2x týdně k fyzioterapeutovi nebo masérovi a pak tu máme saunu, nohavice (lymfatická masáž), výřivku apod.. Takže každý den se snažím aspoň na jednu věc dostat, někdy stihnu masáž, nohavice a saunu v jeden den a to pak jsem schopný i těžkou posilovnu zregenerovat do druhého dne. Pro mě nejtěžší je zregenerovat těžkou posilvnu, takže se snažím mezi poskou a rychlostí mít mezi 1 den lehčí, abych byl schopen udělat oba tréninky kvalitně.
 
 
Musíš se jako sprinter zaměřovat hodně na core a anti-rotační cviky? Pokud ano, jaké cviky volíš?
 
Snažím se zařazovat nějaké cviky na core vždy před posilovnou, což jsou cviky na balančním míči a nějaké výdrže ve sporu na TRX, na to se hodně zaměřujeme na začátku přípravy (říjen a březen) a tyhle cviky zařazujeme jako součást kruháče.
 
 
Zmiňuješ, že si občas vyzkoušíš v rámci tréninku i maximálku. Můžeš čtenářům nějaké tvé maximálky zmínit? 

 

Nejvíc spokojen jsem s trhem to mám maximum 95kg. Přemístění mám jen 115kg. Dřep mám nejlépe 3x150, bojím se jít čistě maximálku. Bench jsem letos vynechal, ale zvedl jsem 110kg nejlépe. Ostatní osobáky už mám starší a už je nechodím, třeba jako mrtvý tah, protože pro mě není důležité kolik dám max., tak to chodím jen s menší vahou. Síla je pro mě věc, na které si myslím, že mohu ještě dost zapracovat do budoucna.
Na tvém instagramu máš několik "epic fail videos" z aktivit, které toho se sprintem nemají tolik společného, je ale vidět, že pohyb miluješ. Skoro ses zabil při golfu, slackline ti také skoro způsobil velké trápení a v posilovně tě přepral swiss ball. Na jaké další sporty máš ještě čas ať už jako zábavu, nebo doplněk ke sprintu?
 
V té době jsem ještě atletiku nebral nijak vážně a moc neřešil jestli se mi něco stane nebo ne. Pohyb miluju a rád bych dělal i více sportů, ale to teď nejde. Snažím se dávat na sebe pozor, aby se mi nic nestalo. Přes se léto jsem se párkrát dostal na golf a teď na soustředění na Tenerife jsem si vyzkoušel surfing. Rád bych si občas našel čas i na lezení. 
 
Můžeš čtenářům popsat, jakým způsobem si atlet jako ty vydělává?
 
Jsem placen jako sportovec na VSC (Vysokoškolské sportovní centrum), atletický svaz mi dává peníze na soustředění. Momentálně to moc na slušné živobytí není, ale po této halové sezóně se to doufám změní. Prize money na závodech jsou pro mě spíš takové kapesné. Sponzory mám zatím jen svoje rodiče :)  Doufám, že se to po této sezóně změní a letošní výsledky mi pomohou najít si sponzory.
 
Také v to budu doufat. Česká republika zažívá v atletice dobré roky a ty se vyběháváš do pozice závodníka, který může prorazit v jedné z nejpopulárnějších disciplín vůbec, kterou jsou ty nejkratší sprinty. Čím si myslíš, že to je? Je to pouze o tom, že je tu další dobrá generace, nebo se v ČR mění i tréninkové metody?
 
Doufám, že takhle konkurenceschopný nebudu pouze na 60m trati, ale taky na té nejdůležitější, kterou je 100m. Je to i tím, že je tu teď výborné konkurenční prostředí a nejsem to jen já kdo běhá u nás dobře, ale je nás více. Je to dobře i pro štafetu 4x100m, kterou si myslím, že jsme schopni složit tak, že bude atakovat i ty nejlepší v Evropě. Celkově se mé tréninkové skupině daří.  Já a Klára Seidlová už máme limit HMS a oba útočíme na český rekord na nejkratším sprintu, což není k vidění moc často. Je vidět, že to děláme dobře. Trenér hlavně dává na naše pocity a nesnaží se to hnát přes zbytečné objemy.
 
 
Tréninky ve vysoké intenzitě jsou velmi náročné i na energii, kterou je potřeba doplňovat ze stravy i doplňků stravy. Jak tohle řešíš ty?
 
Díky příjmům, co mám, a vařit si na ubytce mě nijak moc nebaví, tak to moc neřeším a není to nijak specifické. Snažím se jíst hlavně hodně masa kvůli bílkovinám. Obědvám a večeřím v menze na Strahově. Snažím se před a po tréninku dávat BCAA a před poskou navíc nakopávač.
 
Dominiku, rozhovor je u konce, moc díky! Pokud bys chtěl závěrem někomu poděkovat, nebo čtenáře a fanoušky na něco nalákat, tak máš možnost.
 
Já děkuji moc za rozhovor a určitě bych byl rád, kdyby čtenáři sledovali celé mistrovství světa v atletice, které se koná  1. až 4. března 2018 a hlavně drželi palce 3.3., kdy běžím já a budu bojovat o postup do semifinále a následně třeba i finále :)
 
Foto: Jojka.cz
Dominika můžete sledovat na jeho FB i IG