David Lupač - rozhovor před Arnold Classic 2018

 

Davide, rozhovor jsem s tebou dělal před 4 lety, kdy jsi měl za sebou MS s výkonem 1030kg (425-282.5-322.5). Nyní se můžeš pyšnit titulem světového šampiona pro rok 2017, který jsi získal na základě svého super výkonu 1127,5kg (425+340+362,5kg). Jak hodnotíš uplynulé 4 roky a především rok 2017?

Ahoj za poslední 4 roky se toho událo strašně moc. Narodila se mi dcera Karolínka, založil jsem si svůj oddíl silového trojboje Doplnejch powerlifting. Dávám osobní tréninky a snažím se předávat zkušenosti a znalosti, které jsem doposud nasbíral. Pořádám soutěž Deadlift challenge - 28. dubna bude již druhý ročník této soutěže.  

  

 

Co pro tebe znamená být mistrem světa? Je to splnění snu? Zadostiučinění? Potvrzení toho, co od sebe už nějakou dobu očekváváš? Nebo je to motivace posunout své limity ještě výš?

Určitě získat jako první Čech titul mistra světa byl můj velký sen, který byl někde v dálce a doufal jsem že se k němu někdy dostanu. To, že se to povedlo teď, je super. Na trojboji je hezký, že nemá hranice, takže je stále kam se posouvat. 

  

Aktuálně jsi v přípravě na Arnold Classic USA, kam jsi byl pozvaný. Co od této soutěže očekáváš?

Od Arnold classic USA očekávám velkou show, myslím že tam bude hodně diváků a zároveň si uděláme výlet po USA, takže všechno super.

 

Jak bude vypadat tvá cesta do USA a jak náročná, podle tebe, bude aklimatizace?  

Letíme z Prahy v úterý ráno, máme nějaké dva přestupy a večer budeme v Columbusu. Let přežiju, dám si pivo a pujdu spát :-D. V Americe máme naplánovaný výlet na Niagárský vodopády do Washingtonu a do New Yorku. 

  

 

Estonskému vzpěračovi Martu Seimovi se před loňským MS osvědčil kvalitní americký burger. Dokážeš si představit, že se před závodem posilníš podobným způsobem, nebo máš jinou strategii?

Já se snažím držet nízkosacharidovou stravu, mám jídelníček sestavený od Borise Oravy, takže před závody si toto dopřád nemohu. Je to hlavně z důvodu, že když to poruším, tak ze sacharidů oteču. Pak mi hlavně otékají ruce a špatně se mi drží činka na tahy. Po závodě si samozřejmě dám rád. Mám ty jejich burgry rád.

 

Už máš v hlavě, na čem chceš zakládat a jak by mohly následné pokusy vypadat? Můžeš se o tato čísla podělit, nebo alespoň říct total, se kterým bys rád v USA závod dokončil?

Chtěl bych to pojmout podobně jako Mistrovství světa v Plzni. Docela se mi daří v benčpresu, rád bych překonal český rekord, který je 345kg a drží ho Jarda Šoukal. Je to jediný rekord, který nedržím.

 

Očekáváš, že budou rozhodčí na Arnoldu "pískat" jinak, než na co jsi zvyklý z ME nebo MS, kde jsou rozhodčí tradičně velice příšní?

Je to soutěž pořadaná IPF, takže očekávám stejný metr. V Americe se bude samozřejme tlačit americký závodník. ale s tím počítáme.

 

Za ty 4 roky od našeho posledního rozhovoru jsi fantasticky posunul bench press i mrtvý tah. Můžeš říct jednu věc, která se ti v tréninku těchto cviků osvědčila?

U benčpresu je to tak, že musí prostě dozrát a stále pilovat techniku. Bench press je pak celkově hodně o legdrivu, ten když jsem ovládl, tak mě to hodně nakoplo. U tahů jsem přestal experimentovat s dresama a tahám raw. Mojí slabinou byl od určité doby úchop - asi od 330kg - začal jsem na tom pracovat a ted už lepší.

 

 

Jaké máš plány pro zbytek roku, co se týče závodění, ale i dalších projektů? 

Teď je v plánu ta Amerika, potom je v květnu Mistrovství Evropy v Plzni a na podzim Mistrovství světa, kde budu obhajovat titul. To myslím, že bude hodně těžké, ale udělám pro to maximum a snad bude vše, jak má, a vydrží zdraví.

 

Jakým způsobem trénuješ svůj úchop? Je k tomu potřeba dělat i jiné věci, než držet těžkou činku v rukách?

Začal jsem si přehazovat kotouč, video je na mých fanpage, a dále se dá držet jednoručka. Je důležité odhadnout jaký počet tréninků úchopu může pomoci a kdy to dalším tréninkem navíc přetrénuješ. Často se mi stávalo, že jsem to přehnal a tím jsem to akorát utavil.

 

V roce 2015 sis odskočil na ME v klasickém (RAW) silovém trojboji, kde jsi vybojoval bronzovou medaili. Máš v plánu závodit v budoucnu RAW znovu, nebo už se budeš soustředit pouze na equip, kde jsi světovým šampionem?

Rawka mě baví, šel bych na ní rád, ale není na to teď prostor. Uvidíme, jak to bude v budoucnu a kam bude celý trojboj směřovat. Pokud bude na světových hrách equip, budou dresy priorita.

 

 

Jak trénuješ aktuálně ve finále přípravy na Arnold Classic? Zajímá mě samozřejmě především trénink velké trojky.

Trénuji 3x týdně, každý den všechno, ta intenzita se střída pořád stejně. Pondělí těžký dřep lehký tah a střední benč. Středa težký tah, lehký dřep a lehký benč, pátek težký dotah střední dřep a težký benč. Jsou tam samozřejmě i doplňkové cviky a ty se střídají podle aktuálního období, teď před soutěží už jsou jenom základní cviky.

 

Tvá Deadlift Challenge se uskuteční, jak jsi zmiňoval, 28. dubna. Na co bys chtěl nalákat případné závodníky a fanoušky, kteří třeba uvažují o tom, že by si vyzkoušeli i tuto soutěž?

Deadlift challenge dělám proto, že jsem se rozhodl udělat pohárovou soutěž a udělat jí trochu jinak a lépe. Obecně mě štve, že když se konají soutěže v České republice ,tak nejsou příliš kvalitní, nechodí na ně diváci a věčně soutěžíme někde v malým městě v zastrčený sokolovně a to mi nestačí. Deadlift challenge jsme pojali jako kvalitní závod a show, která bude lidi bavit. Určitě bych chtěl všechny pozvat ať překonají sami sebe a své maximum. Přihlásit se můžete na deadlift.cz.

 

 

Davide, díky za rozhovor. Chtěl bys závěrem někomu poděkovat?

Děkuji všem, kteří mi pomáhají, a tobě děkuji za rozhovor.

 

Foto: IPF

 

Davida můžete sledovat na jeho Facebooku i Instagramu

 

Vypracoval Honza Kavalír