Report - I. Liga mužů ve vzpírání družstev - 2. kolo v Brně
Brněnské Obřany se staly v sobotu 5. května místem, kam se sjeli ti nejlepší vzpěrači z České republiky, potažmo Slovenska, aby se utkali na soutěži 2. kola 1. ligy mužů ve vzpírání družstev. Místem konání byla obřanská vzpírárna, sídlo TAK Hellas Brno, oddílu s historií píšící se již více, než 120 let. Závod 1. ligy družstev byl soubojem oddílů z Brna, Ostravy, Sokolova, Havířova, Bohumína a Horní Suché. Slezsko mělo tedy zastoupení hned 4 týmů, které se nachází asi 6km jeden od druhého.
Soutěž nabídla velice atraktivní jména, která každým rokem patří mezi ty nejúspěšnější závodníky u nás. Pro reprezentanty však byla tato soutěž malým závodem v rámci našlapané jarní sezóny, která měla svůj vrchol před více jak měsícem na ME v Rumunsku. Formu tak logicky skoro všichni cílili k jinému období a Brno bylo pro většinu z nich posledním závodem před jarní / letní pauzičkou, díky které si doléčí bolístky a načerpají síly na druhou část sezóny, která bude významná tím, že bude začátkem olympijské kvalifikace.
Pro Jirku Orsága, který byl pro mě a kameramana Jakuba Zajíčka hlavním protagonistou závodu, začal závod v 9 hodin, kdy absolvoval vážení. Navážil něco nad 128kg, což je pokles hmotnosti oproti hlavním závodům, kdy Jirka mívá přes 131kg. Jirka je po sezóně, méně trénuje, míň jí. Vážení probíhalo od 9 do 10 hodin. Soutěž začala v 11 hodin první skupinou, ve které nastoupili například Jirka Bárnet, Richard Tkáč, Rado Tatarčík nebo Petr Petrov. První pokus v 11:00 absolvoval Nikolas Brezina trhem s 80kg. Závod odstartoval. V průběhu dalších 5 a půl hodiny nastoupili na prkna závodníci všech 3 skupin a závod byl u konce v cca 16:30. Jak se vedlo jednotlivým týmům?
SKV Bonatrans Bohumín (Sinclair 1761,0641)
Bohumín dovezl do Brna velice silný tým plný reprezentantů. Ti byli na jednu stranu sice už z formy, protože, jak jsem psal výše, formu cílili na dřívější období v sezóně, ale jejich výkonnost byla stále o poznání výš, než aktuální výkony závodníků, kteří často ani nezávodí s myšlenkou toho, že by to jednou dotáhli do reprezentace. O nejlepší bodový zisk týmu se postaral slovenský reprezentant Radoslav Tatarčík. Tomu závod vyšel perfektně. Jeho trh byl nejlepší v celé soutěži (170kg při hmotnosti 110,8kg) a v nadhozu zvládl 181kg, pouhých 10kg pod osobním rekordem z ME, kde zvládl 191kg. Sinclair přes 376b. Byl druhým nejlepším v soutěži. 363,7b získal pro bohumínský oddíl jeden z nejlepších českých vzpěračů současnosti. Petr "Komár" Petrov zvládl 123+154kg, což při jeho 70,4kg na váze znamenalo super výsledek pro Bohumín. Petr se potýkal se zdravotními problémy. Bedrokyčlostehenní sval ho výrazně omezoval v první části trhu a přemístění. Pro Petra bylo to hlavní, že závod zvládl po taktické stránce a tým se na něj mohl spolehnout. Po celé jarní sezóně unavený Jirka Gasior se prezentoval výkonem 145+183kg. Pořádně se na něj však nadřel. Teď ho, spolu se zbytkem reprezentace, čeká zasloužený oddych v lázních. S výkony 118+158kg byl spokojený David Mahovský, který byl na dostřel osobním rekordům. “Začínající” vzpěrač bude na podzim zcela jistě pomýšlet na nové rekordy. 123+165 se zdá více, než reálných. S výkonem určitě nebyl spokojený Petr Sedláček, který výrazně zaostal za tím, co umí. I on však nakonec závod zvládl tak, že své pro tým si odvedl. Základem týmové soutěže je zapsat výkon v obou disciplínách. Ztráta spojená s vybombením na jedné disciplíně může prohrát závod celému týmu.
SKV Baník Havířov (Sinclair 1703,7663)
Barvy slezského týmu z Havířova v letošním roce hájí také nejlepší český vzpěrač současnosti, člen Smartlabs týmu, Jirka Orság. I pro něj byl závod v Brně tím posledním na jaře. Další závody do čekají zhruba za 4 měsíce. Jirka se i tak postaral podle očekávání o nejlepší výkony celé soutěže. V trhu mu vyšlo 170kg, které zvládl i Tatarčík. V nadhozu šel ale mnohem výš a vé své oblíbené disciplíně dostal nad hlavu 225kg. Zisk 407,8 Siclair bodů pro Havířov byl masivní vzpruhou poté, co velká část A-týmu v Brně nemohla z různých důvodů závodit. Tým zde tak mohl těšit z výpomoci dalšího slovenského reprezentanta, Karola Samka. Právě jeho výpomoc byla pro Havířov klíčová. Karol se postaral o přísun 372 bodů díky dvojboji 135+185kg při bw 89kg. Mimochodem třetí nejvyšší bodový zisk absolutně. Kromě 1 pokusu na trhu byly všechny pokusy Karola velice přesvědčivé. Liga se povedla i Tomáši Wykretovi, který letos nepřestává navyšovat své rekordní výkony a cílí přípravu na Evropu. 17-letý vzpěrač z hmotností 114,3kg trhl 128kg a nadhodil 165kg. Zajímavé vzpíral Silvestr Khek, který přemísťuje silou prakticky do stoje. Se 140kg, 31kg pod svým rekordem, tak vůbec problém neměl a to samé platilo o výrazu. Velkou pochvalu musím adresovat Nikolasovi Brezinovi. 16-letý - 58,5kg vážící - závodník se poprvé v životě dostal nad 300b. v Sinclaru. Nikolas má před sebou důležité roky a měsíce, během kterých se ukáže, jak velkou částí jeho života vzpírání bude a může být.
SKVOZ Horní Suchá (Sinclair 1649,5208)
Horní Suchou beru jako oddíl, který na závodech reprezentují mladé naděje českého vzpírání. Je k neuvěření, že tihle borci ve věku často pod 20 let dokáží svými výkony jako tým konkurovat těm nejlepším družstvům u nás. Tím spíš, když stojí proti týmům, která naplno využívají možnost “zaplatit si” výpomoc ze zahraničí, nebo hostování závodníka z jiného oddílu. Pokaždé se před soutěží těším na to, koho Horní Suchá přiveze a jak se bude borcům dařit. A samozřejmě také na to, jaký rekord tentokrát překoná František Polák. František tentokrát žádný rekord bohužel nepřekonal, ale zároveň potvrdil, jak stabilní výkonnost si udržuje po celý rok. U Franty platí to samé, co u Nikolase. Další dva roky rozhodnou, kam to jako vzpěrač dotáhne, nebo jestli se zařadí mezi desítky a stovky talentů, kteří skončili před tím, než to začalo být opravdu zajímavé. Skvěle se prezentoval také Petr Stránský, který si sice v trhu osobák výkonem 118kg nepřekonal, ale 142kg v nadhozu pro nový osobák zvládl. Tento výkon byl o to působivější, že jej Petr zvládl asi 2 minuty poté, co jej v 1. pokusu ta samá činka uspala a on se zkácel na zem. Trojice dalších mladých závodníků s ročníkem narození 2000 a mladší, Patrik Baláž, Ludvík Matik a Martin Štreichl zaznamenala Sinclairy okolo 300b. a určitě mohla být spokojena. Největším jménem v týmu Horní Suché byl zahraniční závodník, Ferenc Gyurkovics z Maďarska. Několikanásobný účastník ME, MS a také OH 2004 s rekordním totalem 405kg z roku 2003 byl skvělým oživením závodu. V Brně zapsal 154+183kg.
TJ. Sokol Moravská Ostrava (Sinclair 1588,6862)
TJ. Sokol Moravská Ostrava si do Brna nepřivezl žádné super bombiče, ale za to měl silný komplexní tým. I bez individualit zvládl skončit 4. ze 6 týmů. Rozhodcující byl nakonec výkon Slováka Petera Poláčka, který zaznamenal 345 bodů v Sinclaru.
TAK Hellas Brno (Sinclair 1572,2859)
Domácí brněnský oddíl též využil, netradičně, služeb zahraničního závodníka a adaptoval se tak na trend, který u nás volí téměř každý oddíl. Brnu se to vyplatilo. Slovenský reprezentant Viktor Ostrovský zajistil injekci téměř 348 Sinclair bodů, což Brnu převelice pomohlo. Závod se povedl mladému Josefu Kolářovi, ten zvládl 120+158 pro 329b. Naopak liga nevyšla Honzovi Hanáčkovi, kterému rok 2018 rozhodně nevychází podle plánu. Brno bude potřebovat, aby se v 3. kole Honza vzpamatoval a příblížil se k dvojboji 300kg. Oddíl bude bojovat o záchranu a každý bodík se bude počítat.
TJ Baník Sokolov (Sinclair 1561,1005)
Sokolovský oddíl též neprožívá dobré období. Vítěz loňského ročníku 1. Ligy družstev se letos musí obejít nejen bez služeb Jirky Orsága, který závodí za Havířov, ale nejspíše i Kamila Kučery, který válčí nejen s městem Sokolov na několika frontách, což je projevilo například na tom, že Kamil tentokrát za svůj oddíl nenastoupil. Velkou pomocí týmu byl slovenský dlouholetý reprezentant Slovenska, Richard Tkáč, který se vzpírání věnuje již 23 let. Jeho 369 bodů však na posledním místě Sokolova už nic nezměnilo. Výkony 105+125 se po krátké pauze vrací k závodění Jirka Bárnet, který potřebuje naplno nastoupit do tréninkového procesu, pokus se chce posunout nahoru. Pokud tak neudělá, vlak mu ujede a na jeho místo přijdou jiní.
Velké poděkování za uspořádání soutěže patří Milanu Lutterovi z Brna, který dává vzpírání kousek sebe každý den. Milan spolu s týmem lidí okolo něj uspořádal parádní závod v podmínkách staré vzpírárny v Obřanech. Závodníci však měli, řekl bych, všechno co potřebovali a bylo o ně skvěle postaráno. Soutěž nabídla atraktivní výkony, na hranici svých možností však závodili především ti mladší závodnici, pro které se rok teprve rozjíždí. Seniorští reprezentanti závodili unavení a povětšinou už také bez tréninkového nasazení. I tak se bylo na co dívat a souboje byly napínavé. O 1. místo si to ve finále 6. října v Sokolově rozdají nejspíše Havířov s Bohumínem. Sokolov, Ostrava a Brno pak zkusí zabojovat o 4. místo. Hrát, závodit, se samozřejmě bude také o to, kdo se v 1. lize udrží a kdo sestoupí.
V nejbližších dnech se můžete také těšit na videolog Jirky Orsága na Youtube a FB Smartlabsu, který bude dokumentovat závod z pohledu Jirky kamerou Jakuba Zajíčka. Součástí videa bude také rozhovor s Jirkou, ve kterém nám Jirka zhodnotí dosavadní část roku 2018 a výhledem na léto a zbytek 2018, kdy bude vrcholem MS a začne kvalifikace na OH 2020 v Tokyu.
Kompletní výsledky závodu naleznete na na www.powerlifter.cz