Strongmen´s Games Aš - reportáž

Závody v Aši registruji od roku 2012, kdy toto město zažilo svůj první ročník soutěže silných mužů. Od roku 2014 jsem se do českého nejzápadnějšího města chtěl vydat, podpořit strongmany a napsat o soutěži reportáž, ale každý rok mi do toho něco vlezlo. Dvakrát to bylo zranění dolní končetiny bezprostředně před víkendem a dvakrát pracovní povinnosti spojené se závody v kulturistice, které v ten víkend musely dostat přednost. Letos jsem si byl 100% jistý, že do Aše pojedu za každé situace. Pečlivě jsem sledoval kalendář a počítal s tím, že první dva víkendy v květnu musím mít volné, protože Aš měla prioritu. A vyšlo mi to! V pátek jsem se před půlnocí vrátil z Bratislavy, ze které jsem cestoval ještě do Blanska do posilovny Filipa Orla. V sobotu před 8 vyrazil do Prahy, odkud jsem pokračoval s kameramanem Smartlabsu, Jakubem Zajíčkem, směr západ. Spolu snámi jeli i Kubovi rodiče, kteří se tak vydali na své první závody ve strongmanech a vlastně vůbec netušili, co mohou čekat. Závod se tedy uskutečnil v sobotu 12. května v areálu letního kina, který je pro závody strongmanů jako stvořený. Na místo jsme dorazili někdy po 12. hodině, kdy probíhal závod amatérů. Ten se díky vysokému počtu (23) závodníků nakonec protáhl o něco déle, než pořadatelé plánovali a to způsobilo také časový posun plánovaného začátku klání profesionálů.

 

Závod profesionálů nakonec odstartoval s hodinovým skluzem, což se naštěstí z počátku neprojevilo negativně na divácké návštěvě. Odpoledne bylo mezinárodním závodem dvojic, což je na české poměry něco úplně nového. Soutěže se zúčastnil 1 pár závodníků z Ukrajindy, 1 pár Poláků, hned 3 páry ze Slovenska a Českou republiku reprezentovali dokonce 4 dvojice v čele s domácím Čestmírem Šímou, jehož týmovým parťákem se stal Honza Šalata, který se tak k závodění vrátil po 6 letech.

 

Na závodníky čekalo 6 brutálních disciplín, které se mě osobně velice líbily jak před závodem, tak i po jeho skončení.

 

1) Přitahování dodávky 2 lany do kopce na 12m - v páru

2) Car-Walk  - nošení 800kg auta na 15 metrů - v páru 

3) Atlasovy kameny za 1 minutu - 170 / 150 / 130kg - jeden závodník začne a druhý mu kouli musí přehodit zpátky

4) Mrtvý tah s axel osou v páru se 600kg za 1 minutu

5) Přetahování lanem v párech systémem pavouka - čtvrtfinále, semifinále, finále vč. souboje o 3., 5. a 7. místo. Eliminace 9. týmu před disciplínou

6) 4 otočky 650kg pneumatiky (první člen týmu) + schody síly (4x 200 + 4x 240 + 4x 280kg) (druhý člen týmu)

 

 

1. místo Honza Šalata + Čestmír Šíma

Proč nezačít od prvního místa? To přeci každého zajímá nejvíc. Doufám, že report přečtete do konce, ale to nejdůležitější vám dám hned na začátku. Vítězi supertěžkého závodu dvojic v Aši se stal Čestmír Šíma se svým dobrým kamarádem a mentorem, Honzou Šalatou. A že to byl mistrovský výkon!  Tahle dvojice naprosto rozdrtila své soupeře stylem start cíl a zcela zaslouženě v Aši zvítězila. Na internetu se budou určitě objevovat názory, že Čestmír si postavil závod pro sebe. No já doufám, že tomu tak bylo. Když dělám závod, tak to udělám tak, jak sám uznám za nejlepší, ne? Přeci to nebudu dělat tak, aby mi na tom něco vadilo. První disciplína byla o technice, tělesné hmotnosti, úchopu a kondici. A hlavně týmová. Co jsem zde viděl? Že se zde musel Čestmír sakra spolehnout na to, jakým způsobem mu pomohl Honza. Ten jel jako stroj a pracoval celým tělem a během 25,25s ani trochu nepolevil. Mohutnými záběry celého těla (nikoliv pouze paží) tahal auto prakticky jen on. Čestmír mu nestačil. Ve videologu ze soutěže to bude moc dobře vidět. Pokud si chtěl Čestmír opravdu udělat závod vyloženě pro sebe, tak tady se mu to určitě nepovedlo. Bez parťáka, jakým byl Honza, by skončil ještě vyčerpanější, než tomu nakonec bylo.

 

 

 

Druhá disciplína a nošení auta? Velká výhoda pro domácí, protože si mohli disciplínu vyzkoušet, stejně jako třeba Švejda s Tichým, kteří si do Aše nejednou zajeli zatrénovat a disciplíny si ošahat. Moc chytré. Čestmír je v nošení těch nejtěžších břemen nejlepší u nás. Čím je něco těžší, tím větším favoritem se stává. Jak na tom ale bude Honza? Vydrží úchop strongmana, který nebyl 6 let aktivní? Co bicepsy a záda? S přehledem! Jasní favorité 2. disciplíni auto odnesli do vzdálenosti téměř 10m a s přehledem zvítězili i v druhé disciplíně.

Disciplína číslo 3 - atlasovy kameny. Poctivá 170ka a dvě lehčí koule pro případ, že bude ta těžší nad síly závodníků. Čekal jsem, že tato disciplína bude hodně vyrovnaná a o vítězství se porvou západočeši s Poláky a pořadateli závodu v Přelouči. Čekal jsem 3-4 zdvihy 170ky u všech 3 týmů a pak strategické zařazení 150ky, která 1-2 zdvihy rozhodne. Pletl jsem se převelice. Česťa si se 170kou poradil úplně v pohodě, ale dalších 17, respektive 9 závodníků ani ťuk. Sotva ji odlepily od země. Jó bez vosku je to jiná. Honza se 170kou bojoval, ale nakonec se ukázalo, že na ni natrénováno neměl. Úspěšnému pokusu se vůbec nepřiblížil. Nakonec to ale vůbec nevadilo. I 1 opakování se 170kg znamenalo nejlepší výkon v 3. disciplíně a 3. vítězství v řadě pro "domácí".

Čtvrtá disciplína byla opravdová paráda. Double axel deadlift s 600kg. Tak jako u auta, ani tady jsem nevěděl, jak na tom bude Honza Šalata. V rozcvičce na disciplínu vypadal parádně. 600kg je přeci jen kráva. Borci šli na disciplínu poté, co 2 zdvihy předvedli Poláci. 3 opakování by jim tedy zajistili další vítězství. Honza s Česťou nakonec činku nahoru dostali opravdu třikrát, ale třetí opakování jim nakonec uznáno nebylo. Čestmír poslední opakování zvedl asi o 5cm níž, než předchozí 2 a vyšší Honza díky tomu nemohl mrtvolu dotáhnout. Bál jsem se, že rozhodčí opakování uzná, ale nakonec tomu tak nebylo, což bylo zcela po právu. Pašák s Honzou tak vybojovali 8,5 bodů, stejně jako Poláci.

Přetahování lanem? Vzhledem k tělesné váze a úchopu favorité, ale vůbec jsem netušil, jak na tom budou s kondicí po 165 minutách závodění. Ukázalo se, že velmi dobře. Dvojici Hušek + Patera totálně zmasakrovali během 4 vteřin. V semifinále s Ukrajinci se souboj protáhl na neuvěřitelných 7 sekund, dokuď Kosťa Ilyin nepochopil, že to nemá význam. Ve finále proti Polákům je konečně čekal napínavější souboj. Poláci zvládli vzdorovat českým superhulkům 15 vteřin. Ti si je nakonec povodili doprava-doleva a postupně je utahali a zvítězili. Vítězství číslo 5!

Poslední disciplína byla opravdu jako dělaná pro Honzu s Čestmírem. Honzova silná disciplína - pneumatika. A Čestmírovi těžké a vysoké schody síly. Fu, to byl zážitek. Ještě nikdy jsem na vlastní oči neviděl nikoho obracet 650kg pneumatiku tak lehce, jako ji přehazoval Honza Šalata. Technika + dynamika. Skvělá práce boků a koordinace celého těla. Jsi strongman, kterému dělá pneumatika problém? Tak se to pokus okoukat od Honzy, nebo mu napiš s prosbou o rady, nebo společný trénink.A Česťa na schodech? Stejně působivé, jako Honzova pneumatika. K tomu nemá význam psát cokoliv víc. Ten nejlepší výkon přišel na úplný konec a publikum to taky řádně ocenilo. 53,5 z možných 54 bodů!

 

 2. místo Josef Mazač + Pavel Zadražil

Tihle dva závodníci se na závod v Aši nemohli připravovat jinak, než spolu. Dlouholetí velcí kamarádi, letos spolu pořádají závody v Přelouči (16. 6.), které jsou, pro mě osobně, každý rok již několik let jedním ze 4 nejlepších strongman závodů u nás. Pavel Zadražil se chystal na závody do Aše po roční přestávce způsobené především operací ramene. Ramena zpátky silově ještě nejsou, takže byl rád, že v Aši je vlastně vůbec nepotřeboval. Pepa Mazač by své tlakové dispozice ale ukázal určitě moc rád, protože právě tlaky má mnohem lepší, než tahy, které byly potřeba do Aše. Nakonec to všechno bylo úplně jedno. Kluci zvládli celý závod výborně po taktické stránce - možná vlastně úplně nejlépe ze všech týmů. Od začátku měli skvěle našlápnuto a žádnou disciplínu vyloženě nepokazili. A právě tato vyrovnanost jim z každé disciplíny zajistila solidní body, které ve výsledku znamenaly 2. místo. Pepa a Pavel jsou sice typově hodně odlišní závodníci, ale disciplíny v Aši jim vyloženě sedly. Snad se Pepa neurazí, když o něm řeknu, že nemá nejlepší kondici. V přitahování dodávky do kopce to ale nevadilo.Kondicí ho zde totiž podržel Pavel a Pepa si prostě mohl oddřít svoje, ve dvou se to totiž klukům tahalo lépe a společně to zvládli tak rychle, že brali druhé místo. V přenášení těžkých věcí jsou oba výborní, protože mají fantastický úchop. Pepa to potvrzuje na každých závodech, protože v nošení ohrady tradičně sbírá vysoké body a autotrakař u něj v Přelouči vyhrává. Věděl jsem, že v přenášení automobilu skončí druzí, nebo třetí. S touto disciplínou si poradili moc chytře a zkušeně. Auto donesli do vzdálenosti 9,1m, což bylo skoro třikrát dále, než v pořadí třetí tým. Atlas kameny? Velice dobrá disciplína pro oba. Přemýšlel jsem, jestli zvládnou 170ku a zatopí trochu Čestmírovi s Honzou Šalatou, protože v jejich případě jsem netušil, jak moc natrénováno má Honza. Pepa nakonec přehodit 170ku nedokázal a tak Středočeši rychle bez ztrácení cenných vteřinek sebrali 150ku a zvládli ji pro 4 opakování. Oba celkem snadno. 600kg double deadlift s axel osou byla disciplína, kde jsem nepočítal s tím, že by ji zvládli. Pavel se teprve vrací po pauze a rozhodně nemůže atakovat 350kg, kterým se možná blížil 2 roky zpátky. Pepa tahy nemá přes 300kg, a tak mi bylo jasné, že to nepůjde. To se během chvilky také potvrdilo. Pavel zde měl navrch, ale Pepovi to po holeneních nahoru nelezlo. 0 bodů zde nakonec vůbec nevadilo, ale závodu to přidalo na dramatičnosti. Přetahování lana byla pro tyhle dva borce disciplína jako dělaná. Tušil jsem, že skončí 2-3. Pavouk top 8 týmů tomu i nahrával. Ve čtvrtfinále si snadno poradili s Petrikem a Golierem. V semifinále nastoupili proti týmu, který měl být jejich největším soupeřem. Poláci se však na českou dvojci vrhli hned od startu a Čechy během 9 vteřin naprosto zničili. Úchop našich kluků byl na sílu spodku těla Poláku slabým soupeřem. V souboji o 3. místo na naše borce čekali Ukrajinci. Čekal jsem, že vyhrajeme. Nakonec tomu tak ale nebylo. V nejspíše největším a nejdelším souboji v přetahování lanem nakonec ukázali lepší kondici borci z východu. Pepa a především Pavel byli po této disciplíně naprosto vyčerpaní.Do poslední disciplíny šli s náskokem 2 bodů na Poláky a já věděl, že to bude těsné. Nepochyboval jsem o tom, že kluci zvládnou hodně opakování, ale nevěděl jsem, jak moc můžou kluci z Polska zazlobit, protože Kobylarz je velký závodník a nesnáší prohrávání možná ještě víc, než Čestmír. Tím spíš, když by ho v Aši Čestmír znovu porazil, což však před poslední disciplínou bylo jasné. Podle očekávání šel Pepa na gumu a na Pavla zbyly schody síly. No a oba si s tím poradili mazácky. Pepa v pohodě zvládl gumu a pro Pavla byly schody síly hračka, dokonce nemusel dokončit poslední sérii s 280kg a stačil mu jediný zdvih. Zkušení závodníci právě svými zkušenostmi vybojovali druhý plac v Aši a to se rozhodně počítá!

 

 

3. místo - Robert Cyrwus a Rafal Kobylarz

Za mě před soutěží jasně největší konkurence pro Čestmíra s Honzou. Po soutěži ale největší zklamání, protože tahle dvojice závod totálně pokazila po taktické stránce. Úplně jsem nad tím kroutil hlavou. Jak se tedy závod vyvíjel z jejich pohledu? Začal výborně. V tahání dodávky do kopce skončili 4. a jen necelá desetina sekundy je dělila od 2. místa. Přenášení automobilu ale kardinálně pokazili. Mezi oběma závodníky váznula komunikace a výsledkem byly dvě velice rychlá položení. 132cm znamenalo získ pouhých 3 bodů z 9 možných. A ještě hůř dopadl tento tým silných Poláků na kamenech. Pro mě zcela nepochopitelně začínal Cyrwus. No výsledkem byla téměř minuta promarněného času a jediný zdvih 150kg koule. Velká ztráta pro tým, který měl původně tlačit Čestmíra s Šalatou. Na mrtvole se ale oba probudili. Celkem jistě zvládli 2 solidní opakování s 600kg axelem a protože se jim dokázal vyrovnat jen jediný tým, vítězové, tak brali 8,5 bodů. Zbylých 7 týmů nedokázalo provést ani jedno opakování. Z průběžné 7. místa je deadlift katapultoval na místo třetí! Díky tomuto posunu nastoupili Poláci ve čtvrtfinále přetahování proti průběžně 6. dvojici, kterou byly Tichý se Švejdou. S těmi si poradili celkem hladce a v semifinále nastoupili proti dvojici Mazač Zadražil. Tu, jak víte z předchozího odstavce, celkem snadno porazili. Ve finále pak na Poláky čekali Šalata s Šímou a i tento výsledek znáte. Poláci však mohli být s 2. místem velice spokojeni. Dostalo je totiž do hry o průběžné 2. místo i celkově, protože jejich ztráta na Mazače se Zadrou se zmenšila na pouhé 2 body. Poslední disciplínu v podání polské dvojice jsem nepochopil. Pokud bych se ji snažil pochopit na základě toho, co se stalo, tak šlo nejspíše o taktickou variantu. Cyrwus asi věděl, že schody síly nedá a Kobylarz věděl, že na ně bude muset jít on, pokud mají nasbírat tolik bodů, aby ohrozili Mazače s Zadražilem. Plán ale ztroskotal hned po 1. otočce pneumatiky. Na tu se totiž Cyrwus neskutečně nadřel a druhé opakování vzdal a ani se o něj nepokoušel. Poláky tak skončili  v této disciplíně předposlední a byli rádi, že nakonec třetí místo uhájili před Ukrajinci, kterým pneumatika také nevyšla.

 

 

4. místo - Kosťa Iljin + Volodymyr Cyfra

Ukrajinci předvedli solidní výkon po celý závod a zaváhali vlastně až na úplném konci, kdy došly Iljinovi síly. Na dodávce se stejným časem jako Mazač+Zadražil podělili o 2. místo. Auto sice odnesli pouze do vzdálenosti 1,67m, ale i to stačilo na 5 bodů za 5. místo. Kameny zvládli takticky výborně. Po 1 úspěšném zvdihu 150kg pochopili, že další nepřidají a ihned se vrhli na 130ku, se kterou dali 4 opakování a sebrali dalších 5 bodů, které je průběžně po 3 disciplínách udržely na 3. místě. Na mrtvole ztratili stejně tak, jako dalších 7 týmů. V přetahování lanem se však ukázalo, že mají silné nohy a umí správně využít svou hmotnost. Pro mě překvapivě porazili v souboji o 3. místo Mazače se Zadražilem a sebrali zde 7 bodů. V poslední disciplíně mohli ohrozit 3. místo Poláků, ale to by nesměly Iljinovi dojít síly na 4. opakování s pneumatikou. Náročný závod si vybral svou daň a na Ukrajince tak nakonec zbylo 4. místo, se kterým ale určitě mohou být spokojení.

 

 

5. místo - Igor Petrík + Branislav Golier

Zkušení Slováci přijeli do Aše z velké dálky, ale to v strongman sportu nic neznamená. Tím spíš, když závodníky čeká nevyzpytatelný závod dvojic. A v tomto formátu soutěží jsou Slováci sakra dobří. Igor Petrík je navíc ME pro rok 2017 ve smíšených dvojcích a Braňo bral na stejném závodě 3. místo. Nevýhodou tohoto týmu bylo pro závod v Aši asi pouze to, že oba závodníci mohli společně vážit asi okolo 260kg. To je o nějakých 70kg méně, než vítězná dvojice. Tento handicap se nijak výrazně neprojevil u žádné disciplíny s výjimkou přetahování. Přitahování dodávky zvládli skvělou týmovou prací jako 6. nejrychlejší i přes to, že jim ta hmotnost chyběla. Auto byl hazard. Zvládli jen 120cm za 2 body. Donést ho o půl metru dále, už to mohlo být za bodů 5. Atlasy? Perfektní výkon. Technicky silná dvojice si poradila se 150kg atlasem hned třikrát, což stačilo na 7 bodů za 3. místo. Výsledky mrtvoly už znáte. V přetahování se nakonec Slovákům podařilo porazit český pár - Patera + Hušek, kteří jsou sice velkými alfa samci, ale v Aši byli Slováci lepší a utahali je. Velká paráda a super týmový výkon, to byla poslední 6. disciplína v podání slovenského "A" týmu. Igor Petrík zvládl pneumatiku tak rychle, že Braňovi zbylo dost času na to, aby jako v disciplíně 1. a celkově 2. tým soutěže dokončil poslední disciplínu, tzn. dostal 200 - 240 i 280kg na poslední 4. schod. Braňo si za svůj výkon od ašského publika vysloužil mohutný potlesk. Dva nejlepší slovenští strongmani se tak v závěrečné disciplíně posunuli z 6. na konečné 5. místo. 

 

 

6. místo - Jarda Švejda + Michal Tichý

Dva závodníci, kteří si dle mého názoru měli letos odpočinout a vynechat minimálně všechny závody až do začátku léta. Michal ten odpočinek potřebuje jako sůl, což mu tělo začalo říkat už loni v Aši, kdy si utrhl biceps a i přes to pokračoval v závodění, což přineslo několik dalších zranění. Michal je ve fázi, kdy dřepne dost možná víc, než každý jeho český soupeř. V mrtvole jej překoná asi jen Čestmír. A pokud jde o výrazy na ramena, tak v jednoručce na něj má pouze Patera a v obouručních disciplínách asi jen Výtiska, možná pak i Mazač s Patákem. Technicky ale potřebuje zabrat, což se ukázalo i na tomto závodě. A Jarda? I on tenhle sport miluje víc, než své tělo, které ždímá rok za rokem. Není nic špatného vynechat část sezóny, kluci, když vám to může přinést velké věci do budoucna. Výkonností posun, kvalitnější výsledky, možná i naplánovat účast v zahraničí a hlavně vyléčit všechny bolístky. Myslím, že letos bude na Pavlovi Zadražilovi, který mimochodem stále ještě není 100%, jak takový odpočinek může pomoct závodníkovi, jakým je strongman. 

Pojďme ale k závodu. Kluci ho začali, jak ostatní, na dodávce.Tu zvládli moc dobře, skončili pátí, ale jen 3 desetiny je dělily od 2. místa. V přenášení auta, což je disciplína, kterou měli možnost trénovat, nepředvedli dobrý výkon. Čekal jsem, že se Zadražilem a Mazačem možná zabojují o 2. místo. Skončili čtvrtí, což není špatné, ale měli na víc. U kamenů jsem maličko doufal, že Jarda zvládne souboj se 170kg, potřeboval by to, protože s ní bojuje už pěkně dlouho. Nepodařilo se. 150ka padla a pak i 130ka. Tady ho, tak trochu podle očekávání obou závodníků, nedoplnil Michal Tichý. Ten totiž nejspíše z psychického bloku nebyl ani trochu blízko zvednutí 130kg koule. Že do toho šel naprosto bez techniky snad Michal ví a já doufám, že požádá o pomoc někoho, kdo mu dokáže nalézt problém. Čím je Michal starší, tím si s koulemi umí hrát míň a míň. Ne, teď bez srandy. Tohle je TA slabina, kterou musí Michal vychytat. Na závodě jej porazily Atlasy už poněkolikáté. Double deadlift byl v jejich případě hodně na hraně. Věřil jsem, že to tam může padnout. Jarda sice není tahař jako Michal, ale 600kg v jejich silách bylo. Ze všech týmů, které nezapsaly úspěšný pokus, byli asi nejblíž. Bohužel, osa z ruky vypadla Michalovi a bylo po nadějích. Jen štěstím se Michal nezranil víc, než tak, že dostal ránu do kolene, ze které snad nakonec nic nebude. V přetahování lanem vyfasovali Jarda s Michalem těžké soupeře, ale i tak se jim podařilo urvat 5 bodů za páté místo. Skončili tedy jako nejlepší tým, který nevyhrál své čtvrtfinále. Na poslední disciplínu nastupovali naši reprezentanti trošku jinak, než by bylo potřeba. Michal musel na pneumatiku, protože jen tak byla jistota, že si zde zapíšou body. Pneumatika je totiž velkou slabinou pro Jardu Švejdu a nemělo smysl riskovat, že Jarda nezvládne ani otočku. Výsledkem pak byly 3 zdvihy 200kg závaží a 5. místo v disciplíně, které bohužel nestačilo na odvrácení odvážného útoku Slováků. Kvůli horšímu nejlepšímu výsledku se tak naši museli spokojit s pro ně "až" 6. místem.

 

 

7. místo - Ivan Hryhorovsky + Milan Šuľan

Druhá slovenská dvojice v soutěži představovala tu nejtěžší ze 3 týmů našich východních sousedů. Svou hmotnost však během závodu nijak pořádně využít nedokázali. V přitahování dodávky chyběla jak kondice, tak především lepší sehranost. Výsledkem bylo 7. místo. Třetí od začátku naopak skončili v přenášení auta, k čemuž jim stačilo 3,35m. Přehození 150ky Milanem Šuľanem a dalších 5 opakování se 130kou znamenalo další super výsledek, v Atlasech brali 6 bodů. Po 3 disciplínách byli průběžně čtvrtí. Double deadlift skončil nulou, což ale vůbec nevadilo. V přetahování lanem nestačila slovenská dvojice nejprve na Ukrajince, ale dokázala si alespoň vybojovat souboj o 5. místo, který nakonec prohrála s týmem, který skončil celkově 6 v ašském závodě. Poslední disciplína však znamenala propad 2 míst a z dobře rozjetého závodu se stal závod se smutným koncem. 0 bodů v posledni disciplíně znamenalo propad z 5. místa na celkové 7.

 

 

8. místo - Lukáš Patera + Dominik Hušek

Nejlehčí a zároveň nejnezkušenější dvojice celého závodu - Patera + Hušek - ukázala obrovské koule tím, že se na závod vůbec přihlásila. Za to jim patří velké uznání a díky. S výhledem na celý závod jsem očekával, že budou bojovat o postup z eliminace a nasbírají celkově něco okolo 12 bodů. Pletl jsem se, dařilo se jim mnohem víc. Už jejich dotažení dodávky do cíle mě překvapilo, protože váha zde opravdu byla jejich handicapem. 4 body z přenášení aut, které se jim navíc nepovedlo podle představ, byly také super výsledek. To samé 4 body z Atlasů , které zvládli po taktické stránce moc dobře - i když mohli o něco lépe, věřím, že mohli přehodit 130ku 5-6krát. Mrtvola samozřejmě bez šance. A přetahování lanem? Tady je převálcovali velcí strongmani, s tím se nedá nic dělat. To nejlepší si pak kluci nechali na konec. Výborně si rozvrhli síly a nasázeli tam 9 opakování. 4 otočky pneumatiky Lukáše a 5 závaží na schodech díky Dominikovi. 6 bodů na konec a jen 2 bodíky od 7. Slováků.

 

 

9. místo - Marek Tóth + František Piros

Třetí slovenský tým ve složení Tóth + Piros by byl asi úplně nejradši, kdyby v Aši byli také nějaké tlakové disciplíny. Piros je totiž nejlepší slovenský tlakař všech dob a drží rekord v kládě 185kg, který překonal 28. dubna v Bratislavě. Závod v Aši byl nakonec nad síly obou z nich. Nakonec tak oni jako jediní odnesli náročnost tvrdého závodu na vlastní kůži. Disciplíny se totiž ukázaly jako těžké, ale rozhodně ne přestřelené.

 

 

Vítězi závodu se tedy nakonec podle očekávání stal tým Čestmíra Šímy a Honzy Šalaty. Právě Čestmír jako nejspíše jediný závodník utrpěl zranění. Na Atlasech si při zdvihu 170ky poranil biceps a nezbývá než doufat, že to nebude nic vážného, co by jakkoliv ohrozilo Čestmírovu kariéru a zbytek sezóny, který mimochodem ještě nemá v Čestmírových představách jasnou podobu. Čestmír zatím neví, kde bude závodit příště. Účast Honzy Šalaty a jeho návrat na soutěži v Aši, to je moment, který jsem si já osobně moc užíval celý závod a poslední disciplínou to celé vyvrcholilo. Honza mě strašně zaujal. Ze všech závodníků se nejvíc rozcvičoval - já tvrdím, že strongmani se rozcvičují špatně, málo a někdy vůbec... a negativně tím ovlivňují svůj výkon, nepřipraví tělo ani centrální nervovou soustravu na extrémní výkony a o to víc hazardují se svým zdravím. Honza tohle rozhodně nepodceňuje. Bylo vidět, že to není ten Šalata z před 9 let, ale pořád to tam bylo. A to i za situace, kdy vlastně stále nemá natrénováno, co může mít. Nevím, jestli mohu prozradit následující informaci, ale podle toho, co se povídá v zákulisí bychom Honzu mohli vidět na závodech letos ještě alespoň jednou. Veřejně zatím nebudu psát, kde by to mělo být. Pokud to však bude pravda, tak se na to budu moc těšit a doufám, že proti němu nastoupí jak Čestmír, tak i Jirka Vytiska a zahraniční konkurence.

 

 

Celý závod hodnotím za 1 minus. Důvody pro minus jsou prosté. Závod začal s hodinovým zpožděním a neuvěřitelně se táhnul. To samozřejmě chápu, protože extrémní disciplíny a brutální výkony vyžadují následnou regeneraci v rámci zachování výkonnosti a snížení únavy, ale ty minuty postupně naskakovaly a trpěla tím i divácká návštěva, která jinak byla fantastická. Nejvíc samozřejmě v momentech, kdy mohli fandové podporovat svého Pašáka Čestmíra. Po dlouhou dobu na místě bylo přes tisíc fanoušků. Během celého dne možná i 2 tisíce lidí v areálu letního kina a parku okolo. Ta atmosféra byla fantastická a na tom měl obrovský podíl moderátor závodu Leoš Kubeš, který dopoledne odmluvil amatéry a odpoledne pak profíky. Leoš je na začátku sezóny ve formě a já doufám, že kšiltovku s Mimoněma si vezme na víc závodů. Pomocníci určitě nepracovali tak efektivně, jako to umí například ti v Golčově Jeníkově. Nedařilo se jim také držet lidi mimo zábrany, za kterými neměli co dělat. Děti pobíhaly úplně všude a dělaly bordel, jak jen děti umějí. Po sportovní stránce šlo však o opravdový svátek silových sportů na českém území, nad jehož regulerností dohlížel rozhodčí Andreas Altmann z Německa.Výkony skvělých závodníků v Aši jen tak někde neuvidíme a to tím spíš, když šlo o závod dvojic. 600kg na mrtvý tah s axel osou ve dvojici, na to se divá parádně. Osa plná kotoučů různých velikostí a barev a mezi nimi dvě obludy s hmotností 300kg. Vizuelně opravdu povedený nápad. Závod dvojic byl obecně velice odvážným nápadem. Čestmír se neustále snaží závod posouvat výš a výš a letos se mu to určitě povedlo. Nevyzpytatelný závod dvojic byl i velkým riskem přímo pro něj. Většinou se totiž musí spolehnout jen na sebe a má podporu své Marcelky. Tentokrát musel být týmovým hráčem. A to samé platilo o ostatních strongman týmech. Strongmani jsou sport silných osobností, které tentokrát museli dřít spolu. Mě se to sledovalo moc hezky a opravdu jsem si soutěž užil. Velký dík patří Čestmírovi za počasí, to si koupil perfektně. Vyšlo mu tak, že pršet začalo až po skončení poslední disciplíny. Úplným závěrem mohu zmínit ještě další věci, které přispěli k tomu, že byl závod tak velkolepý. Pořadatelský tým obstaral pro závodníky skvělé občerstvení formou grilovačky, ti si tedy mohli hned po závodě dát masíčko a nastartovat regenerační procesy. S tím pomohli také sponzoři, kteří věnovali věcné ceny nejen pro závodníky, ale také pro fanoušky, kteří se mohli mezi všemi disciplínami zúčastnit diváckých soutěží. Závod měl opravdu všechno a já se moc těším, až se do Aše znovu za rok vrátím na 8. ročník nejtěžšího závodu v ČR.

 

Výsledky:

1. Čestmír Šíma + Jan Šalata 53,5b

2. Pavel Zadražil + Pepa Mazač 36,5b

3. Rafał Kobylarz + Robert Cyrwus 30,5b

4. Konstantin Ilin + Volodymyr Cyfra 28,5b

5. Igor Petrík + Branislav Golier 24b

6. Michal Tichý + Jaroslav Švejda24b

7. Milan Šuľan + Ivan Hryhorovsky 20b

8. Lukáš Patera + Dominik Hušek  18b

9. Marek Tóth + František Piros 2b

 

Foto: Michal Širůčka - Český svaz silových sportů

 

Připravil: Honza Kavalír