Czech Strongest Man 2020

"Golčák" je tradice. Byl jsem na mnoha ročnících téhle skvělé akce, kterou v Golčově Jeníkově už dlouhé roky pořádají Leoš Kubeš a Pavel Cháma se svým týmem a letošní formát soutěže a obsazení slibovaly parádní podívanou. Vydatná přeháňka si naštěstí vybrala čas těsně před závodem, takže průběh klání nenarušila. Čilý společenský ruch známých osobností ze světa silových sportů dokresloval atmosféru soutěže, kde se tentokrát nebojovalo o nic menšího, než o titul mistra ČR strongman pro rok 2020!

Log Lift

Více kontroverze a rozjitřených emocí, než na letošním MČR ve zdvihu klády, byste nenašli ani na koncertu Miley Cyrus. Už měsíce dopředu se totiž řada českých závodníků předháněla v tom, kdo vyšle do světa nejimpozantnější tréninkové video. 170 čistým tlakem, lehkých 180 s pohupem nohou, 180 čistým tlakem... Aby se pak na soutěži NIKDO nedostal přes 160 kilo.

Na tomhle místě musím zdůraznit jednu věc. Ačkoliv i já jsem osobně přesvědčený o tom, že zvedat na nerovném povrchu není úplně ideální (místo, kde závodníci zvedali, se mírně svařovalo dopředu, což způsobuje značné problémy s rovnováhou i zkušeným borcům). Ačkoliv si myslím, že formát disciplíny a pravidla nejsou nastavena úplně nejlíp (nemožnost položit kládu během minutového limitu je podle mě velice nešťastnou volbou). Tak přes to všechno si dobře vzpomínám na rok 2017, kdy dal Jirka Vytiska na stejném místě, se stejnou kládou a za stejných podmínek 160 kilo "viper pressem". To znamená, že se kládu ani neobtěžoval položit na hrudník a ze stehen ji dostal jedním pohybem až nad hlavu. A smál se u toho, protože by s tou vahou pravděpodobně dokázal udělat 4 - 5 opakování. V ten den pak ustanovil český rekord na hodnotě 180 kilo, který je dodnes nepřekonaný. Nedá se nic dělat, Jirka stále zůstává oficiálně nejlepším závodníkem v téhle disciplíně, jakého jsme v ČR doteď měli. A jak to vypadá, tak se to ještě nějakou dobu nezmění.

Zpátky na "prokleté" náměstí v Jeníkově, kde se šestnáct závodníků pokoušelo předvést co nejhezčí taneční kroky, zatímco tlačili nad hlavu masivní kládu, nesoucí jméno "Jeníkovský dub". Sedmi z nich se nepodařilo zdolat základní váhu a pro dalších sedm z nich byl základ o váze 150 kilo zároveň jediným platným pokusem. Jen dva závodníci zvládli 160 - Lukáš Patera a Domink Hušek. Titul mistra ČR v Log Liftu pro rok 2020 patřil Dominikovi, který dopravil kládu nad hlavu rychleji. Čestmír Šíma zahájil soutěž ziskem "čisté nuly", když mu pravé rameno dalo jasně najevo, že na Jeníkovském dubu dnes rozhodně unavovat nebude. S ohledem na konkurenci jsem v tu chvíli odhadoval, že šance na vítězství tím pro Čestmíra mizí v nenávratnu...

Axle Deadlift

300 kilo na tlusté ose by asi zahýbalo pořadím ještě trochu víc, kdyby nebyly povolené trhačky. I s nimi to ale nebyla zrovna procházka růžovým sadem, zejména pro ty, kteří minulý týden absolvovali brutální a nervovou soustavu devastující soutěž Strongman's Games Aš. Lukáš Svoboda, Pavel Zadražil, Jirka Dejmal, Tomáš Sikora, Tomáš Kolář, Radek Rosa a samozřejmě Čestmír tak kromě soutěžních disciplín bojovali ještě s únavou z předchozího víkendu. Na některých se to podepsalo více, na některých méně, ale nejvíc se musel snažit právě Čestmír, protože trojice závodníků (Hušek, Zadražil a Krasinský) předvedla brutální výkon pěti opakování. Obr z Aše nenechal nic náhodě, předvedl sedm suverénních zdvihů a začal tak pomalu stahovat bodovou ztrátu z Log Liftu.

Super Yoke

Dvacetimetrová rovinka se 440 kilogramy naprosto vyždímala většinu závodníků. A odcházet z disciplíny téměř po čtyřech, když víte, že na vás čekají ještě pneumatiky a schody síly, je hodně nepříjemné. Už to bude sedm let, co jsem si to vyzkoušel, ale pamatuju si to velice živě dodnes. V tu chvíli máte chuť závod prostě vzdát a místo tahání "nesmyslů" jít vybrakovat místní cukrárnu. Přesně tohle jsem viděl ve tváři několika strongmanů, ale samozřejmě to ani jeden z nich neudělal.

Pro vítězství si došel nejlehčí závodník startovního pole Filip Urban a nutno říct, že to zvládl díky velice precizní technice. Ačkoliv by se mohlo zdát, že na nošení Super Yoku nic moc technického není, tak opak je pravdou. A bylo vidět, že několika závodníkům právě ta správná technika opravdu citelně chybí. Druhým, kdo dokončil celou trasu, byl Lukáš Svoboda, kterému forma vyšla opravdu parádně a který měl v závodu velice dobře našlápnuto k zisku titulu mistra ČR.

Tyre Flip

Na téhle disciplíně se bohužel ještě více ukázalo, že strongman není automaticky každý, kdo hodně zvedá ve fitku. Ano, mám namysli Honzu "Anabolic Horse" Krasinského, kterého nejdříve vytrestala kláda, poté Super Yoke a ve finále si 450kilová pneumatika vybrala "desátek" v podobě levého bicepsu, protože technické provedení téhle disciplíny bylo v Honzově podání opravdu nehezké. Nechápejte mě špatně, já tomu klukovi fandím a věřím, že má ve strongmanech velký potenciál, ale bohužel nejde přeskočit ty roky učení se disciplín, které mají za sebou zkušení závodníci a jít na takhle těžké závody bez systematické přípravy. To zkrátka zavání průšvihem. Honzovi přeju, ať se brzy uzdraví a vrátí se ještě silnější, než před zraněním!

Zatímco trojice zdvihů se 450kilovou pneumatikou nebyla pro ostatní závodníky až takový oříšek, 850kilové monstrum na konci už ano. Na koleno ji dostalo víc borců, ale dokončit otočku už byl obrovský boj pro všechny tři strongmany, kterým se to podařilo. Jako první to zvládl ke své obrovské radosti Zdeněk Vávra v čase 59,56, následovaný Jirkou Dejmalem (53,76) a vítězným Čestmírem Šímou.

Power Stairs

Před poslední disciplínou se vyprofilovala pětice závodníků, kteří se poperou o medailové pozice. O jeden bod před Čestmírem byl ve vedení Lukáš Svoboda, ale moc daleko za nimi nebyli ani Skvěle připravený Jirka Dejmal, odhodlaný a bojovný Pavel Zadražil a nebezpečný Dominik Hušek. Právě Dominikovi ale už v závěru došly síly a zvládl jen celkových osm schodů z dvanácti (4x225 kilo, 4x250 a 4x275 kilo), což ho odsunulo na páté místo. Rozdílem pouhého půl bodu pro sebe nakonec urval Jirka Dejmal, který zvládl deset schodů a přesně ten jediný - poslední schod chyběl zklamanému Pavlu Zadražilovi.

Kromě Lukáše Svobody, který to zvládl za 58,89s, dokončil disciplínu jen jeden závodník. Ano, hádáte správně. Je jedno, jestli je zraněný, vyčerpaný, nebo obojí naráz. Síla Čestmírových zad nemá na domácí scéně rovnocenného konkurenta. Obr z Aše schody zvládl suverénně v čase 37,16s a dorovnal tak bodové skóre na shodných 50 bodů s Lukášem Svobodou. V Čestmírům prospěch ale hrály tři vítězství v jednotlivých disciplínách (Axle Deadlift, Tyre Flip a Power Stairs), takže se mohl radovat ze svého čtvrtého titulu mistra ČR.

Za fotky děkujeme https://www.facebook.com/Red.Bart Miroslav RedBart Machek