Strongman Čáslav 2018 - reportáž

Sobota 19. května zajímala fanoušky strongman sportu z jednoho prostého důvodu. V Čáslavi se totiž konal závod české profesionální strongman ligy a  Středoevropského poháru strongmanů, který patří mezi nejtradičnější závody v Evropě a každým rokem se na něj sjíždí kvalitní závodníci z ČR, Slovenska, Polska a Ukrajiny. Letos tomu nebylo jinak. Soutěž odstartovala v 10 hodin dopoledne a zúčastnilo se jí hned 17 závodníků. Role rozhodčího se zhostil Pavel Cháma a moderovat nemohl nikdo jiný, než Leoš Kubeš.

 

 


1) Tlačení nákladního automobilu na popruzích

Tahle disciplína v ČR v posledních letech nebývá moc atraktivní, protože zvolená zátěž v kombinaci s povrchem bývá často buď nad síly závodníků, kteří se trápí snahou rozpohybovat automobil, ale stojí přitom na místě, nebo je z toho sprint, kdy je to fičák od všech strongmanů. Je to tradiční disciplína, která má mezi strongmany své místo, ale nesmí to dopadnout tak, jako v Čáslavi. To se nepovedlo. Žádný ze závodníků nedokázal nákladní automobil dotlačit dál, než do vzdálenosti 119 centimetrů! A hned 9 závodníků bylo v nahuštěno v rozmezí 10 centimetrů, mezi 72cm a 82cm. Výsledkem byla neatraktivní disciplína, která byla absolutně neregulérní. Výrazně zde ztratil například Polák Kobylarz, získal jen 7,5b z možných 17. Stejný výsledek zaznamenal další favorit závodu, Jirka Vytiska. Top 3 vypadala následovně - Zadražil, Cyfra a Švejda.

 


2) Log-lift 135kg

Favority této disciplíny byli určitě nejlepší český tlakař posledních let - Jirka Vytiska, zkušený obrovitý Polák Kobylarz a především Ukrajinec Kosťa Ilin, který má fantastickou techniku viper pressu a čím je kláda lehčí, tím více může tuto dovednost prokázat. 135kg kláda pro něj proto byla tou ideální disciplínou. Kosťa zvládl během minuty 8 platných lehkých zdvihů a to i přes to, že mu kláda dvakrát spadla z výšky na zem mimo dřevěné zábrany. Při druhém pádu kláda nevydržela a disciplína se musela pozastavit, načež na závodiště přivezl kládu ze své posilovny Jiří Dejmal, který v Čáslavi nezávodil, protože "svalová paměť" stále ještě nezafungovala tolik, aby mohl v Čáslavi nastoupit. Za 7 zdvihů zde bral 2. místo Jirka Vytiska. 7 opakování zvládl i Kobylarz, ale jen 6 z toho bylo platných. To 7. mu totiž rozhodčí Pavel Cháma neuznal, protože Rafal nedodržel pokyny rozhodčího nutné k tomu, aby bylo opakování platné a uznatelné.

 

Rafala to pochopitelně pořádně rozčílilo a po zbytek závodu nadával vlastně bez přestávky a já si znovu připomenul, jaké polské slovo je nejpoužívanější u našich severních sousedů. 6 zdvihy překvapil nejlehčí závodník, další Polák, Przybyla. Při nějakých 105-110kg zastínil soupeře, kteří mají často přes 150kg. Ostatní závodníci nenaplnili očekávání a na disciplíně dost ztráceli. Já musím velice pochválit výkon Michala Šulce, který v Čáslavi nastoupil ke své první profi soutěži poté, co svůj profi status vybojoval loni v poháru. Michal potvrdil, že ovládá vzpěračskou techniku a kládu nad hlavu vyrážel do nůžek. První 2 opakování pro něj byla těžká a zvládl je za 30s. Před 3. opakování prokázal svou vyspělost a silnou mysl. Odpočinul si a co nejvíc načerpal síly na 3. opakování. Vyplatilo se. S vypětím všech svých sil zvládl i 3. pokus a zapsal si 10,5 bodů. Já si myslím, že pokud by si pauzu před 3. opakováním nedal, tak disciplínu dokončí jen s 2 platnými opakováními. Super výkon, Michale!

 

Asi 6 zbylých závodníků, kteří nemohli v disciplíně pokračovat poté, co Kosťa kládu rozbil, se k této disciplíně vrátilo po kufrech. Kláda byla jiná, než ta původní a kdo ví, jestli také vážila 135kg. 


3) 135kg Kufry na max vzdálenost bez položení

Parádní nápad! Jak daleko dokáží strongmani dojít s dvěma 135kg kufry bez toho, aby je položili na zem? Tahle disciplína na závodech profesionálů v ČR sice občas bývá, ale je to mnohem méně, než jednou do roka. Koho jsem favorizoval? Goliera, Zadražila a Kobylarze. Pavel měl skvěle rozjetý závod, ale na kufrech se projevila slabina, se kterou se potýkal už v Aši - kondice. Můžete mít silnou hlavu a ještě silnější úchop, ale jakmile vám dojde kyslík, tak nejste ani poloviční. Pavel šel opravdu na hranici vyčerpání, ale dále jak do 45m kufry neodnesl. Po disciplíně padl na zem a možná si trochu načal koleno, které ho pak bolelo při kládě, na kterou nastupoval právě po kufrech. Pavlovi se výkonem 45m vyrovnal mladý Dominik Hušek, který je ve svých 24 letech nejmladším českým profíkem a má před sebou dost možná velké věci. Šokující výkon předvedl znovu Polák Przybyla. Skoro 50m se 135kg kufry, nejlehčí závodník čáslavského závodu. Za mě byl tohle ten nejlepší výkon celého dne, zíral jsem a nechápal. Na konci byl sice fialový jako hrozno, ale za 4. nejlepší výkon na kufrech si zaslouží obrovské uznání.Třetí na kufrech byl Slovák Braňo Golier, který disponuje velice klidnou myslí a ke každé disciplíně nastupuje v optimálním rozpoložení. Nevynaloží energii navíc na žádnou zbytečnost. Jeho silný úchop a zkušenosti mu pomohly donést kufry do vzdálenosti 52,1m. 2. místo vybojoval Cyfra, který upustil kufry těsně před čarou signalizující 60m. Výkon 59,6m byl však nad síly všech jeho soupeřů s výjimkou Poláka Kobylarze, který proťal pomyslnou pásku 60m a já myslím, že mohl dojít ještě dál. 

 

4) Super Yoke na 30m

Silná disciplína Poláků! A v Čáslavi se po potvrdilo. První místo zcela suverénním způsobem vybojoval Kobylarz. S nějakými 355kg na ramenou uběhl 30m (15m tam a 15m zpátky) za 20,9s. Druhý nejlepší závodník - Ilin - to zvládl za 26,79s. Třetí - Cyfra - pak za 29,73s. Svým výkonem mě překvapila legenda českého strongman sportu, Jirka Žaloudek. Ten sebral síly a utíkal s 350kg na zádech tak, jako by byl na tréninku s Jarmilou Kratochvílovou. V disciplíně sebral 11 bodů.

 


5) Hercules Hold

Tuto disciplíná mám velice rád z jednoho prostého důvodu - je u nás k vidění asi jen jednou za 1-2 roky. V Čáslavi přišla na řadu jako 5., když měli za sebou závodníci kufry na vzdálenost, což jejich předloktí, dlaně a prsty prověřilo nadstandartně. Čekal jsem, že kluci moc dlouho auta neudrží. Favoritem byl Pavel, který v této disciplíně, která je jednodušeně řečeno pouze o úchopu, neprohrává. Ale po kufrech a kládě nepřekypoval sebevědomím.

To měl naopak Kobylarz, který si šel hladově na vítězstvím a potřeboval zabojovat. V 5. disciplíně nakonec ukázal nejsilnější vůli a úchop slovenský silák Ivan Hryhorovskyy. Ten dokázal udržet auto ve svých dlaních 105 vteřin a s přehledem vyhrál. Nejblíže mu byl s 85s Ukrajinec Cyfra, který si tímto výkonem řekl definitivně o vítězství v celé soutěži, protože nabral náskok 7 bodů na Kobylarze. Ten zde totiž získal jen 7 bodů, když udržel auto ve svých rukách 54s, což je super výkon, ale v Čáslavi to byl horší průměr. Domácí Jirka Žaloudek si udělal z této těžké bolavé disciplíny velkou show a divákům při ní tancoval do rytmu. Ti ho za to mohutně povzbuzovali a i s vypětím jejich sil tak Jirka pustil nástavec až po 78 vteřinách, což mu vyneslo 15 bodů za 3. místo. 


6) Conanovo kolo

Tradiční disciplína pro Čáslav. Opravdová ukázka toho, jak moc se dokáže závodník vyhecovat. Test síly středu těla, vršku zad i hamstringů. U kvadricepsů to není tolik o síle, ale o výdrži. Důvod, proč by každý strongman měl pravidelně zařazovat ve svém tréninku zerker dřepy. Ty totiž pomohou nejen s touto disciplínou, ale neuvěřitelně zesílí střed těla, který je pro strongmany klíčový ať už jde o samotné výkony, nebo prevenci zranění. Maličký Przybyla to tu znovu všem nandal. Došel o třetinu jednoho kola dále, než druhý Kobylarz. Ten bojoval o vítězství v celkovém pořadí jak jen mohl, ale Cyfra si to pohlídal. Na Poláka ztratil jen 4 body, což znamenalo, že si připíše celkový triuf s náskokem 3 bodů. Své zkušenosti u disciplíny prokázal také Braňo Golier. 

Ten se sice největším nejmasivnějším borcům nedokáže vyrovnat hrubou silou, ale pokud jde o technické schopnosti, tak v tradičních strongman disciplínách se mu ve střední Evropě může rovnát málokdo. 4. místem v disciplíně mě překvapil Dominik Hušek, který jel tuto disciplínu dost možná poprvé ve svém životě a i tak ji zvládl fantasticky, kousnul se, zařval si. Velkou tučnou nulu si v disciplíně bohužel zapsal Pavel Zadražil, čímž ztratil šanci reálně bojovat o umístění někde mezi 3 a 6. flekem a propadl se na konečné 8. místo. O bodík a půl před ním nakonec skončil v celkovém pořadí Jára Švejda, který kromě první disciplíny neabsolvoval dobrý závod, ale parádní výkon na Conanovi ho posunul trochu dopředu. Před ním pak celkově o 3 body skončil Jirka Vytiska, kterému se naopak Conan vůbec nepovedl. Tito tři závodníci tvoří také dosavadní TOP 3 v české profi strongman lize, protože Aš (reportáž ZDE) jako závod dvojic se do tohoto seriálu nepočítala. 

 

Celkové pořadí:

Vítěz Cyfra s moderátorem Leošem Kubešem

 

Závod v Čáslavi byl hodně zajímavý. Původně jsem na něj ale vůbec jezdit neplánoval. Před týdnem v Aši mi totiž bylo skoro od všech závodníků řečeno, že vůbec neví, jestli pojedou závodit. Bál jsem se, že bude závodit třeba jen 5-7 siláků. Nakonec ty počty s každým dnem v týdnu rostly a když jsem se dostal na Žižkovo náměstí, tak vedle sebe stálo nastoupených 17 závodníků. Tady jsem se zase lekl, že při 6 disciplínách to může být závod na 6 hodin. Nebylo tomu tak! Za nějaké 4 hodiny a nějaké drobré bylo odzávoděno. Pořadatelé za přispění pomocníků udržovali pekelné tempo a disciplíny šly jedna za druhou bez časových prodlev. V diváckých soutěžích pak nastoupili mimo jiné i Zdeněk Mühlhauser a Martin Netušil, čeští amatérští strongmani. Kluci by se v sobotu v Čáslavi určitě neztratili. Především Zdeněk v sobě má při svých 201cm obrovský potenciál - možná vůbec největší z českých amatérských strongmanů!

 

 

Domácí superman Jirka Žaloudek uspořádal parádní závod a sám se staral ze všech závodníků vůbec nejvíc o to, aby na náměstí byla parádní atmosféra. Skvělý šouman! V tom mu samozřejmě po celý závod pomáhal neúnavný moderátor Leoš Kubeš (aktuální rozhovor s Leošem můžete nalézt na odkazech zde: část 1 a část 2). Kromě 1. disciplíny, která se vůbec nepovedla, a log-liftu, který bohužel nevydržel, byly v Čáslavi parádní disciplíny, které prověří závodníky úplně jinak, než tomu je na závodech v Aši, Brně nebo Přelouči. Pokud jde o diváckou návštěvu, tak ta se letos moc nepovedla. Přitom počasí bylo ideální. Na závěr musím vzpomenout manželku Pepy Mazače, kterému bohužel závod moc nevyšel. Míla Mazačová trávila den nejen tím, že podporovala závodníky, ale v pauzičkách zvládla uháčkovat (snad se tomu tak říká) moc krásnou tašku. No, podívejte se sami =)

 

 

 

Reportáž napsal Honza Kavalír

Poděkování za fotky patří Jakubovi Novákovi z Čáslavských novin / Město Čáslav. Kompletní fotogalerii naleznete ZDE